środa, 30 listopada 2011

Choinka świąteczna ze starej książki

Jak przygotować Zielone Święta? Najlepiej wykorzystać to co mamy pod ręką, np. starą książkę :)
Proponujemy wykonanie świątecznej choinki z kartek starej książki. Spójrzcie, jaka piękna ozdoba może wyjść spod naszej ręki!


Jak to zrobić? Przeczytajcie, wg pomysłu znalezionego w Internecie.

Gotowi, do biegu, start! Zaczynamy:

Przygotujmy:
1. Niewielki kawałek drewna - jako podstawka choinki
2. Kijek, np  z ogrodu - baza choinki (wys. około 20-40 cm, jak komu pasuje)
3. Stara, nieużyteczna książka, np. książka do muzyki :)
4. Nożyczki  o konturze fali (widziałam takie w Auchan) lub z braku takich nożyczek - zwykłe
5. Tektura
6. Dziurkacz
7. Kulka lub inny ornament na czubek choinki

Bierzemy się do roboty!

1. Przymocujmy kijek drewniany do płaskiego kawałka drewna, np. przy pomocy gwoździka lub sklejenia  fragmentów (klejem na gorąco).


2. Następnie weź starą książkę i rozpocznij cięcie przy pomocy falowanych nożyczek lub gilotyny. Zacznij od największego kwadratu, np. o boku 15x15 cm, wytnij około 30 takich kwadratów (tego samego rozmiaru). Boki kolejnych kwadratów zmniejszaj np o 1,5 cm. Wytnij duuużo kwadratów! Choinka musi być pełna, a stare książki wykorzystane!



3. Następnie wytnij z kartonu około 20 kwadratów o bokach np. 3x3 cm lub mniejszych. Zrób ich dużo. W każdym wytnij dziurkaczem dziurkę, nie musi być koniecznie na środku. Kartony będą oddzielać sekcje kwadratów choinki.


4. Teraz zostało tylko nakładanie Twoich kwadratów na patyczek. Zacznij od największych i idź ku najmniejszym. Sekcje kwadratów o tych samych wymiarach odgradzaj kartonowymi kwadratami, najlepiej włożyć na kijek 2 kartoniki oddzielając każdą sekcję kwadratów! (sekcja kwadratów to kwadraty o tym samym wymiarze boków). Można użyć ołówka do zrobienia małej dziurki w papierowych kwadratach przed nabiciem ich na patyk :)


5. Na kijku układaj stos swoich kwadratów. Każde kwadraty przekręcaj, aby nie były równe i utworzyły kształt choinki. Na koniec nałóż na choinkę ozdobę, np. piłeczkę metalową, gumową, ozdobę z papieru. Możesz ją przykleić klejem lub nabić na patyczek.


I gotowe!

Proste do wykonania, najbardziej żmudne jest wycinanie kwadratów ale efekt końcowy powala!
Papier użyty do zrobienia choinki można pomalować, ale to już kwestia każdego z osobna :)

Piękna choinka ze starej książki ozdobi Twój dom na nowo, nada mu świątecznego klimatu oraz naturalnego dizajnu !


niedziela, 27 listopada 2011

Noś niepowtarzalną biżuterię - żyj w zgodzie z naturą

Przedstawiamy Wam biżuterię, której nie znajdziecie w sklepach, której nie zobaczycie u innej dziewczyny na ulicy, która nada każdej z Was niepowtarzalnego uroku. Jaka to biżuteria?
Oczywiście ręcznie wykonana, z naturalnych materiałów, bez dodatku sztuczności.
Biżuterię wykonały niesamowicie zdolne osoby, jest więc ona produkcji polskiej i regionalnej :)
Odzwierciedla ona styl osoby żyjącej w zgodzie z naturą, która nie zgadza się na zalewającą nas "chińską masówkę" i syntetyczność wykonania.

Zapraszamy do urokliwej galerii, więcej słów nie potrzeba:





















Dostępność biżuterii sprawdź w naszym sklepie:

Lub wygraj w ekologicznym konkursie świątecznym:

Konkurs na eko-zawieszkę choinkową!

Ekologiczny Konkurs Świąteczny!!


Przygotuj swoją ekologiczną zawieszkę/bombkę na choinkę, zrób zdjęcie i wyślij je do nas!

Aby wziąć udział w konkursie wejdź na:

http://www.facebook.com/BioDystrybucja?sk=app_206447499374217

Zapraszamy, do wygrania atrakcyjne ekologiczne nagrody!!


P.S. Zawieszka może być w każdej postaci, im bardziej naturalna tym lepiej, dla przykładu pachnąca zawieszka na choinkę z suszonej pomarańczy ;)



Spiesz się, konkurs trwa od 27.11 do 8.12.2011 r.


Przygotuj świąteczne ozdoby już dziś, wygraj eko-prezenty w sam raz na Święta!

sobota, 26 listopada 2011

Obchody Tygodnia Żywności Ekologicznej w Białymstoku!

Akcja czynnego udziału w Tygodniu Żywności Ekologicznej odbędzie się także w Białymstoku podczas spotkania kulinarnego pod kierunkiem Edyty Żuk - Kempy z Eko Quchni.



4 grudnia 2011 r. w kawiarni Labalbal spotkają się wszyscy, którzy chcą spróbować ekologicznej i zdrowej kuchni oraz porozmawiać i dowiedzieć się więcej na temat eko-życia.
Wejściówki na wydarzenie będą dostępne od 1 grudnia w kawiarni Labalbal, koszt wejściówki to 15 zł.


Cały program obchodów Tygodnia Żywności Ekologicznej znajduje się pod linkiem:

Przypominamy:
„Spożywając żywność ekologiczną ratujemy środowisko naturalne oraz dbamy o zdrowie swoje  i rodziny. Dobra żywność, to żywność ekologiczna: jak najmniej przetworzona, bez sztucznych substancji i organizmów modyfikowanych genetycznie, wyprodukowana w sposób nie zatruwający gleby, wody i powietrza. 
Produkty ekologiczne zawierają przeciętnie więcej witamin, makro i mikroelementów oraz przeciwutleniaczy niż żywność produkowana metodami przemysłowymi.  W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się nawozów sztucznych i sztucznych środków ochrony roślin. Procesy produkcji i dystrybucji poddane są ścisłej kontroli przez jednostki certyfikujące. Bądź Eko! Wybierz żywność bez sztucznych dodatków i poleć ją swoim znajomym.

Im więcej osób będzie kupować produkty ekologiczne, tym niższe będą ich ceny, poprawiać się będzie zdrowie społeczeństwa i stan środowiska.
Zrób to dla przyszłych pokoleń, dla swoich klientów, rodziny, przyjaciół i znajomych! 
Koncerny wydają na reklamę miliardy, my tworzymy eko-łańcuszek! Przekaż ten Apel dalej – swoim klientom, bliskim, przyjaciołom lub znajomym! ” (Każdy ma prawo kopiować i rozpowszechniać powyższy tekst).
Zapraszamy do udziału w akcji!!!

wtorek, 22 listopada 2011

Co wiesz o swoich dżinsach?

A szczególnie tych koloru wytartego, starego dżinsu?
Efekt znoszonych dżinsów uzyskuje się poprzez poddawanie materiału specjalnym zabiegom, w tym piaskowaniu (sandblasting). Jest to najtańsza, najbardziej efektywna oraz najbardziej niebezpieczna metoda.
Piaskowanie wykonane ręcznie, w krajach gdzie używa się ludzi jako taniej siły roboczej równe jest ciężkiej chorobie lub śmierci. Piaskowanie prowadzi się pod ciśnieniem, a wydobywające się z pracujących pistoletów pyły krzemionki dostają się do niechronionego układu oddechowego powodując śmiertelną chorobę płuc. Jak do tej pory sandblastingu zakazano w Turcji, ale wielkie korporacje znalazły sposób aby to ominąć, przeniosły swoje fabryki do innych krajów: Chin, Indii, Bangladeszu. 
W sierpniu 2010 r. z sandblastingu wycofały się takie marki jak, Levi Strauss oraz H&M


Klikając w poniższy link można sprawdzić zestawienie marek produkujących dżinsy, które stosują lub odcinają się od metody sandblastingu:


Sprawdź, które marki warto wspierać, które szanują środowisko i zdrowie ludzi!

piątek, 18 listopada 2011

Kiedy nauka spotyka się z naturą...

...powstają organiczne kosmetyki :)
Wzbogaciliśmy ofertę naszego sklepu internetowego o kolejne pozycje z listy kosmetyków ekologicznych z dwóch firm: Absolute ORGANIC i Born to Bio.



Wszystkie kosmetyki posiadają certyfikat ekologiczny Ecocert.
Co wyróżnia linie kosmetyków organicznych od kosmetyków konwencjonalnych?


1. Po pierwsze oleje:
W kosmetykach organicznych używa się olejów roślinnych, tłoczonych na zimno, nierafinowanych. Daje to czysty surowiec o dużej wartości biologicznej, z dużą zawartością cząsteczek budulcowych, podobnych do tych znajdujących się w skórze ludzkiej, przez co są łatwo przyswajalne.
W kosmetykach konwencjonalnych stosuje się oleje syntetyczne, pochodzenia petrochemicznego. Pokrywają one skórę filtrem, przez co zaburzają jej funkcję. Hamują wymianę gazową i metaboliczną, co sprawia, że składniki aktywne zawarte w kosmetyku są trudno dostępne dla skóry.


2. Po drugie emulgatory:
Kosmetyki ekologiczne zawierają emulgatory pochodzenia roślinnego.
W kosmetykach konwencjonalnych stosują dużo tańsze emulgatory PEG (glikol polietylenowy, Poliethylene Glycol). Sprawiają one, że skóra jest bardziej przepuszczalna dla toksycznych związków znajdujących się w otoczeniu.

3. Kolejne, substancje zapachowe:
Kosmetyki organiczne zawierają tylko olejki eteryczne pochodzenia naturalnego.
Producenci kosmetyków konwencjonalnych nie musza wymieniać całej listy zastosowanych przez nich substancji pod lakonicznymi nazwami "parfum" i "fragrance". Właśnie pod tymi nazwami ukryta jest cała masa alergenów.


4. Konserwanty:
Kosmetyki organiczne konserwuje się w sposób naturalny, poprzez użycie olejków eterycznych, witamin, alkoholu roślinnego, utrzymania odpowiedniego pH kosmetyku.
Kosmetyki konwencjonalne zawierają najczęściej konserwanty syntetyczne, oficjalnie uznane za bezpieczne, ale budzące niepokój u całej rzeszy naukowców. Badają oni ich związki pomiędzy wywoływaniem stanów zapalnych skóry, wpływem na gospodarkę hormonalną organizmu czy występowaniem nowotworów.


5. Substancje myjące (środki powierzchniowo czynne):
Za pienienie się organicznego szamponu czy żelu do kąpieli odpowiedzialne są detergenty roślinne, najczęściej bazujące na oleju kokosowym.


W konwencjonalnych kosmetykach za obfitą pianę odpowiedzialne są detergenty syntetyczne: Sodium Lauryl (lub Laureth) Sulfate - SLS i SLES. Ich cechą jest niska cena i łatwość pozyskiwania. Przypisuje się im jednak wiele działań ubocznych - przesuszenie skóry, zaburzenia wydzielania łoju, podrażnienie skóry.

6. Substancje czynne:
W kosmetykach organicznych znajdują się roślinne substancje czynne, nieprzetworzone, wolne od zanieczyszczeń.
W kosmetykach konwencjonalnych składniki aktywne są syntetyczne. Otrzymywane w dużych ilościach, ale pozbawione naturalnej witalności.


Certyfikacja produktów z linii Born to Bio oraz Absolute ORGANIC daje nam możliwość skorzystania z tylko naturalnych składników, pochodzenia roślinnego, odżywienia naszej skóry i uwolnienia jej od wszechobecnej sztuczności.
Kosmetyki organiczne polecamy każdemu, szczególnie dzieciom oraz mamom.
Natura broni się sama :)

Zapraszamy: http://biodystrybucja.100sklepow.pl/

wtorek, 15 listopada 2011

Tydzień Żywności Ekologicznej - weź udział!

Tydzień Żywności Ekologicznej to akcja zainicjowana przez Stowarzyszenie Polska Ekologia, która odbędzie się w całej Polsce w terminie od 28 listopada do 4 grudnia 2011 r.



Jest to Tydzień, w którym każdy Polak powinien kupić przynajmniej jeden Polski Produkt Ekologiczny. 
Akcja zorganizowana dla natury, podtrzymania różnorodności biologicznej oraz dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. 
W tym Tygodniu każdy z nas powinien kupić produkt z certyfikatem żywności ekologicznej i namówić do tego swoich znajomych i przyjaciół.

Przyłącz się! I napisz, co Ty zrobisz dla Natury i dla Siebie w Tygodniu Żywności Ekologicznej? 



Szczegóły i aktualności z życia Akcji na Facebooku:
http://www.facebook.com/event.php?eid=127335177372789

Zielone Święta, czyli dlaczego by nie...

... przygotować własnoręcznie kartki świątecznej?

Mamy dopiero połowę listopada, śniegu jeszcze nie widać, czyli możemy spokojnie rozpocząć przygotowania do Świąt! Za wcześnie? A wcale nie! Tradycyjne, zielone i naturalne Święta wymagają od nas więcej poświęcenia i zaangażowania niż Święta przygotowane na "byle jak".
Proponujemy zacząć od przygotowania kartek Świątecznych dla rodziny i przyjaciół :) Zachęcamy do wykorzystania długich jesiennych wieczorów na tworzenie kartek. Jest to wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu z dziećmi i obronę przed zalewającą nas tandetą świątecznych pocztówek :)
Co warto przygotować? Wszystko co mamy pod ręką, czyli papiery, czasopisma, kolorowe wycinanki, tekturki, wstążki, bibuły, muliny, brokaty, klej, nożyczki, mazaki, kredki... i zapał do pracy :)

Nie wiecie od czego zacząć?
Na początek przedstawiamy kilka gotowych wzorów kartek, aby zaczerpnąć inspiracji i rozbudzić pomysłowość :)
Zapraszamy do oglądania i działania!










Inspiracji jest jak widać mnóstwo. Mamy nadzieję, że pomysłów nie zabraknie, pamiętajmy, że własnoręcznie wykonane kartki cieszą o wiele bardziej niż kupione pocztówki! :)
Aby nie pozostać gołosłownym i biernym wobec swoich akcji, sama BioDystrybucja włącza się w robienie kartek świątecznych, które wkrótce ujrzą światło dzienne i zostaną poddane Waszej surowej krytyce! :)

Zapraszamy!