wtorek, 22 listopada 2011

Co wiesz o swoich dżinsach?

A szczególnie tych koloru wytartego, starego dżinsu?
Efekt znoszonych dżinsów uzyskuje się poprzez poddawanie materiału specjalnym zabiegom, w tym piaskowaniu (sandblasting). Jest to najtańsza, najbardziej efektywna oraz najbardziej niebezpieczna metoda.
Piaskowanie wykonane ręcznie, w krajach gdzie używa się ludzi jako taniej siły roboczej równe jest ciężkiej chorobie lub śmierci. Piaskowanie prowadzi się pod ciśnieniem, a wydobywające się z pracujących pistoletów pyły krzemionki dostają się do niechronionego układu oddechowego powodując śmiertelną chorobę płuc. Jak do tej pory sandblastingu zakazano w Turcji, ale wielkie korporacje znalazły sposób aby to ominąć, przeniosły swoje fabryki do innych krajów: Chin, Indii, Bangladeszu. 
W sierpniu 2010 r. z sandblastingu wycofały się takie marki jak, Levi Strauss oraz H&M


Klikając w poniższy link można sprawdzić zestawienie marek produkujących dżinsy, które stosują lub odcinają się od metody sandblastingu:


Sprawdź, które marki warto wspierać, które szanują środowisko i zdrowie ludzi!

3 komentarze:

  1. Chciałbym móc rzec, że to właśnie dlatego nigdy nie kupiłem przecieranych jeansów. Powód był jednak inny, nieco mniej górnolotny.
    Abstrahując od tematu - ostatnio usłyszałem opinię, że powinienem ubierać się w jasne, lniane spodnie. Ciekawa alternatywa:D

    OdpowiedzUsuń
  2. lniane - bardzo naturalny wybór ;p

    OdpowiedzUsuń