sobota, 12 listopada 2011

Eko-pokój

Dziś II część poradnika na temat eko oszczędności w domu :)

Skupimy się na pokojach. Zacznijmy od oświetlenia. Najlepiej jest rozmieścić w pokoju kilka punktów oświetlenia, nie skupiajmy się na jednym kilku- czy klikunasto- żarówkowym żyrandolu.


Zaplanujmy oświetlenie w taki sposób, aby znaleźć w pokoju kilka strategicznych miejsc, np. miejsce do czytania oświetlone lampką biurkową oraz np. kącik do oglądania telewizji z wysoko ustawioną lampą lub diodami. W ten sposób racjonalnie dopasujemy oświetlenie do rzeczywistych wymagań!


Odkurzanie. Warto zwrócić uwagę na moc ssania naszego odkurzacza. Jeśli odkurzamy podłogę/ twarde powierzchnie, zmniejszmy moc, tylko w przypadku miękkich dywanów, silnie zabrudzonych np. psią sierścią :) zwiększajmy moc, osiągniemy lepsze rezultaty.


Pamiętajmy, że worek odkurzacza trzeba regularnie wymieniać, a przewody i szczotki czyścić, przepełniony worek czy zapchane przewody to blisko o połowę większy pobór mocy odkurzacza!


Oglądanie telewizji. Wałkowane czujniki stand-by... Warto je wyłączać, pożerają najwięcej energii, zwłaszcza jeśli mamy w domu kilka urządzeń z tymi funkcjami. Koszty stand-by dla jednego urządzenia w ciągu roku to rachunki większe o 8-15 zł! Jeśli wychodzisz z pokoju na dłużej niż 15 minut wyłącz tv, jeśli na mniej - to się nie opłaca. Niektóre telewizory mają funkcję wyłączania ekranu, gdy w pokoju nikogo nie ma, zachowują się podobnie jak komputery.


Stanowisko pracy. Warto wszystkie urządzenia elektryczne podłączyć do jednej listwy z włącznikiem. Gdy nie będą nam już potrzebne - jeden wyłącznik załatwi sprawę! Wygaszacz ekranu komputera nie oszczędza energii! Lepiej ustawić automatyczny wyłącznik ekranu.


Nowe komputery nie posiadają już funkcji wygaszacza lecz automatycznie wyłączają monitor po określonym czasie jego nieużytkowania. Nie wyłączaj komputera jeśli nie będziesz z niego korzystać poniżej 15 minut, podczas ponownego uruchamiania pobierze więcej energii co podczas 15 min normalnego funkcjonowania.
Ładowarki! Zawsze odłączaj je od zasilania po skończeniu ładowania, pobierają one energię nawet wtedy, gdy żadne urządzenie nie jest do nich podłączone!


Dużo informacji? Dużo zmiany nawyków = dużo oszczędności! :)

1 komentarz: