poniedziałek, 12 września 2011

co oznacza słowo "biodegradowalny"?

Produkty biodegradowalne, to nic innego jak produkty, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. 
Takie produkty zazwyczaj są wytworzone z polimerów naturalnie występujących w przyrodzie, chociażby dla łatwego pojęcia definicji opakowania biodegradowalnego można wymienić torebkę ze skrobi kukurydzianej. Wiadomo, taka torebka wyglądem nie odbiega od torebek polietylenowych (standardowych, sztucznych), ale zasadniczą różnicą w porównaniu do opakowań z tworzyw sztucznych jest to, że taka torebka rozłoży się np. zakopana w ziemi lub w kompostowniku, jak zwykłe warzywo, podczas gdy torba polietylenowa będzie zalegała około 500 lat na wysypisku.
Produkty biodegradowalne są więc unikalne i dlatego procesem niezbędnym do odróżnienia ich od całej masy produktów z tworzyw sztucznych lub fałszywie "ekologicznych" jest ich certyfikowanie. Certyfikacja jest złożonym procesem, niemniej jednak kończy się oznakowaniem produktu, tak aby wyróżnić go od tradycyjnych wyrobów.
Rys. 1. Znak ekologiczny, tzw. sadzonka, którym etykietuje się produkty biodegradowlane. Jest on przyznawany przez DIN CERTCO (Niemiecki Instutut Standaryzacji). Ten znak stosowany jest m.in.: w Polsce.
Jak wiadomo produkty biodegradowlane są produkowane i wykorzystywane na całym świecie, stąd poniżej przedstawimy kilka innych oznakowań stosowanych w różnych krajach.


1. CompostableZnak ten jest przyznawany opakowaniom plastikowym, papierowym pokrytym plastikiem i kartonowym. Opakowania tak oznakowane rozkładają się (w warunkach typowych dla miejskich kompostowni) w takim samym tempie jak zwykłe domowe odpadki organiczne.
Znak jest przyznawany przez Biodegradable Products Institute i ASTM American Society for Testing and Materials.
Rys. 2. Oznakowanie Compostable stosowane jest m.in. w USA.
2. OK Compost- znak ten oznacza, że dane opakowanie ulegnie biodegradacji zarówno w miejskiej kompostowni jak i przydomowym ogródku. Certyfikat przyznaje AIB-Vinçotte International (Belgia)
Rys. 3. Znak OK Compost.
3. OK Biodegradable- znak oznacza, że dany produkt jest biodegradowalny w ściśle okreslonych warunkach (np. w ziemi, wodzie słodkiej, wodzie słonej). Certyfikat przyznaje AIB-Vinçotte International (Belgia).
Rys. 4. Znak OK Biodegradable.
4. KompostowalnyZnak przyznawany jest przez DIN CERTCO (Niemiecki Instutut Standaryzacji).
Produkt, który otrzyma ten znak jest w pełni biodegradowalny i podczas kompostowania nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. (tzn. moze być kompostowany ze zwykłymi odpadkami organicznymi w miejskich kompostowniach).  W Polsce uprawnienia DIN CERTCO do prowadzania certyfikacji wyrobów przydatnych do kompostowania oraz przyznawania przedstawionego znaki (z polskim napisem „kompostowalny”) uzyskał 
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań w Warszawie.
Rys. 5. Kompostowalny - znak rozpoznawalny w Polsce.
Przedstawione oznakowania produktów biodegradowalnych dają nam 100% pewność, że swoje pieniądze w dany towar przeznaczyliśmy odpowiedzialnie i bezpiecznie. Możemy mieć pewność, że kupując tak oznakowane produkty czy opakowania ulegną one rozkładowi bez szkody dla środowiska. 
Era opakowań z tworzyw sztucznych powoli się zmienia, dziś trendem dominującym w gospodarkach krajów rozwiniętych jest przede wszystkim taki rozwój kraju, gdzie główne miejsce zajmuje poszanowanie środowiska.
Jeśli jesteś ciekawy/ciekawa jak wyglądają produkty biodegradowalne i chcesz je nabyć skontaktuj się z naszą firmą.
Udzielimy informacji, podpowiemy:


www.biodystrybucja.com.pl
adres e-mail: biuro@biodystrybucja.com.pl


3 komentarze:

 1. Wspaniale... bez szydery. Starsze pokolenie (której jestem przedstawicielem) nie kuma... Dlatego uważam że to zaczęliście robić na tym blogu warte jest pochwały.
  Słonecznie Was pozdrawiam życząc wytrwałości.
  Henryk Tokarski

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy artykuł :) Szkoda, że świadomość ludzi jest tak ograniczona pod tym względem.Niektórzy po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że śmieci, które wyrzucają mogą zniszczyć nasze zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie opakowania z PE nie są złe. Wystarczy takie opakowania poddawać recyklingowi. Dużą rolę odgrywa tutaj świadomość ludzi.

  OdpowiedzUsuń