niedziela, 15 stycznia 2012

Segre-racja

Jakiś czas temu rozmawiałam ze swoim klientem nt. jego działalności, musieliśmy ustalić ile odpadów i jakiego typu produkuje. Ta rozmowa zaczęła się od słów: "Nie cierpię Polski ze względu na to, że ludzie marnują tu tyle surowców! Mieszkając 20 lat w Niemczech zakorzeniłem w sobie system selektywnej zbiórki odpadów, tam ludzie zjadając cukierka zastanawiają się potem gdzie wyrzucić papierek, jak go rozdzielić jeśli składa się z kilku składników, a w Polsce! Proszę Pani, w Polsce ludzie wyrzucają do wspólnego worka i czyste gazety i butelki szklane i plastikowe, i nawet obierki od ziemniaków! Totalne barbarzyństwo..."

http://pl.123rf.com/photo_4167367_we-love-recykling-zielona-
teraz-streszczenie-kontekst.html
Dało mi to wiele do myślenia nad poziomem gospodarki odpadami naszego kraju. Nie tylko nad niską świadomością zwykłych ludzi ale także nad zwykłą ignorancją władz, które nie robią nic w kierunku selektywnego zbierania odpadów. Jesteśmy na szarym końcu w Europie pod względem odzysku odpadów!
Będąc w Danii zaskoczyło mnie niezwykle mile to w jaki sposób ten kraj radzi sobie z systemem segregacji. W sklepach znajdują się urządzenia skupujące puste plastikowe butelki, sprzedasz worek butelek - zarabiasz! Kupując w sklepie napój w plastikowej butelce płacimy kaucję, którą następnie odzyskujemy oddając maszynie butelki. Jakże proste, jakże logiczne, nawet na śmieciach można tam zarobić! Dla przykładu na dużym worku plastikowych butelek 1,5 l nawet ok. 70 zł!
Ale wracając do naszego kraju, póki rządzący nie wymyślą systemu zarządzania odpadami pozostaje mi tylko przypomnienie o segregowaniu odpadów w naszym domu i sposobie, jak to robić:

1. Przygotowujemy się do segregacji: wybieramy kosz na śmieci. W szafce można wydzielić przestrzeń dla kilku koszy w różnych kolorach lub kupić specjalne - przeznaczone z myślą o segregacji. 

Zacznijmy od tych najbardziej dizajnerskich:

http://www.wnetrza.webzine.pl/kosze-do-segregacji-smieci-1/

http://zielonemigdaly.pl/2008/10/segreguj-smieci-z-ovetto/
Kosze Ovetto posiadają trzy oddzielne wychylane pojemniki oraz zgniatarkę do butelek PET.

Dostępne są także kosze mniej stylowe, ale za to tak samo użyteczne i w dodatku tańsze:
http://allegro.pl/stojak-na-worki-kosz-do-segregacji-smieci-3x120-i1896294332.html

SZKŁO - kontener biały - szkło bezbarwne, kontener zielony - szkło kolorowe
Nie wrzucamy tu: szyb, ceramiki, talerzy, żarówek, luster, kryształów, szklanych opakowań po lekarstwach.

TWORZYWA SZTUCZNE I METALE - kontener żółty

http://www.pkm.com.pl/pojemniki-do-selektywnej-zbiorki-odpadow/


Wrzucamy tu: puste butelki plastikowe, najlepiej zgniecione, opakowania plastikowe po żywności, folie i torebki, puste plastikowe opakowania po kosmetykach, opakowania metalowe (puszki, pudełka, kapsle, nakrętki, folia aluminiowa).

Nie wrzucamy tu: opakowań po olejach, lakierach, farbach; opakowań po lekarstwach, opakowań po środkach chemicznych (np. środkach ochrony roślin).

PAPIER - kontener niebieski (makulatura)


Wrzucamy tu: gazety, ulotki, broszury, tekturę, opakowania papierowe i tekturowe, kartony po mleku i sokach (po oddzieleniu części plastikowych)
Nie wrzucamy tu: tłustego i mokrego papieru, kalki, tapet, opakowań papierowych z zawartością, lakierowanego i foliowanego papieru, opakowań wielomateriałowych, np kartonów tetra pak.

3. Odpady kompostowalne/organiczne/bioodpady - często oznaczone kolorem brązowym lub innym z napisem : odpady organiczne", 

http://www.superpojemniki.pl/pl/produkt/108/pojemniki-na-
odpady-120-litrow-bio.html
Jeśli nie mamy własnego domu lub kompostownika odpady organiczne wrzucamy do oddzielnego pojemnika. Są to odpady typu: skórki z warzyw i owoców, owoce i warzywa, skorupki jajek, liście, części roślin i warzyw, liście, herbata (także w papierowych woreczkach). 
Warto takie odpady pakować w worki z folii biodegradowalnej, ulegną one wtedy wspólnemu rozkładowi.

4. Pamiętajmy o zużytych bateriach, akumulatorach, świetlówkach i przeterminowanych lekarstwach - są to odpady niebezpieczne, często zbierane do specjalnych pojemników w sklepach, aptekach. Nie wyrzucamy ich do zwykłego pojemnika na odpady!

http://mmmm.com.pl/pojemnik-na-baterie-n022.php


Naprawdę, segregacja odpadów nie jest trudna, można do niej przekonać całą rodzinę. Pamiętajmy, że nie zmienimy wszystkich ludzi ale możemy zmienić siebie i swoje nawyki - na bardziej przyjazne środowisku i zarazem naszemu zdrowiu :)

5 komentarzy:

 1. Zrobiłam niedawno podobny wpis,bo niby wszyscy wiedzą,że trzeba segregować,ale ludzie są zbyt leniwi i po prostu nie chce się im rozdzielać śmieci.Obserwuję to codziennie u moich współlokatorów,którzy nie raz spakowali mi wszystko do jednego worka.Nic do nich nie trafia,ale nie poddaję się.
  Kosz Ovetto od dawna mi się podoba,wstawię sobie go kiedyś do własnego mieszkania:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozpracowuję właśnie najbardziej logiczny system segregacji odpadów u mnie w mieszkaniu. Już wiem, że moja kuchnia nie bardzo podoła, ale mam idealną do tego celu komórkę. Śmieszy mnie trochę wożenie śmieci do rodziców - zostawiam im odpadki organiczne, które trafiają do kompostownika:)
  W głowie mi się nie mieści, ze nie ma u nas maszyn skupujących butelki.A sami ludzie nie zdają sobie sprawy z tego jak konieczne jest segregowanie odpadów. Gdzie edukacja ekologiczna? Uważam, że ekologia powinna stanowić oddzielny przedmiot w szkole podstawowej, a nie być wcielaną w przyrodę, czy biologię!
  Z ciekawostek- po remoncie mieszkania mój narzeczony sprzedał 480 butelek i 6 kg puszek po piwie! Nie wypił tego sam, miał sporą ekipę remontową składającą się z rodziny i przyjaciół, a sam remont trwał ponad pół roku:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. To fakt, i ludzie są leniwi i nasz system edukacji ekologicznej sięga dna... Łączony z biologią i przyrodą, a często stanowi dodatkowe lekcje pod koniec roku, gdy nie ma już materiału do przerobienia, wiem, bo kiedyś tak właśnie nas samych uczono.. Cóż, może właśnie wizja tego, że na segregacji np. butelek czy puszek można zarobić lepiej dotrze do Polaków :)
  Póki co, cieszy mnie fakt, że chociaż kilka osób myśli (eko)logicznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam pytanie, gdzie mogę wrzucić butelki po perfumach są szklane ale mają elementy plastikowe czy metalowe których nie można oddzielić, albo podzielniki od grzejników ...

   Usuń
 4. Na dworze mam już odpowiadający mi kosz na śmieci z przegródkami, jednak do domu nadal szukam. W kuchni mam mało miejsce i praktycznie tylko pod zlewem, czy macie może jakiś pomysł albo namiar na małe kosze do segregacji?

  OdpowiedzUsuń