piątek, 30 września 2011

Sprzątnij psią kupę! Tylko w co?

Świat ewoluuje, a z nim Polska. Tak, jak to bywa w naszym kraju, mentalność obywateli zmienia się trochę później niż mentalność obywateli krajów zachodnich, ale sukcesem jest, że się w ogóle zmienia! :)
I to na lepsze. Dziś widok osób sprzątających kupy po swoich psach jest coraz częstszy. Polacy, jak to Polacy, są sceptyczni do nowych pomysłów, zawsze narzekają, ale w końcu oswajają się z panującymi zasadami :)
Przypadek sprzątania psich kup jest tym trudniejszym tematem, iż przepisy sprzątania nie są w pełni uregulowane i dostosowane do gospodarki odpadami naszego kraju. Ale cóż, sprzątać trzeba, i to nie tylko dlatego, że grozi nam mandat, ale dlatego, że tak po prostu wymaga nasza kultura i dbanie o pozytywny wizerunek. W krajach europejskich sprzątanie psich kup jest czymś oczywistym, bierzemy woreczek i uprzątamy.

Sama mam psa, zbieranie jego kupy nie jest dla mnie niczym dziwnym :)

Ale w co zbierać kupę kiedy już się przełamiemy?
Czy plastikowy woreczek jest odpowiedni na psią kupę? Pomyślmy w kategoriach dostosowania odpadów do ich opakowania.

  • Kupa psa to nic innego jak związki organiczne, naturalne, kompost. 
  • Woreczek plastikowy z polietylenu to tworzywo sztuczne, rozkładające się nawet do 500 lat! 

Podsumowanie: Połączenie kupy i plastikowego woreczka to trochę nielogiczny pomysł... 
Z punktu widzenia ochrony środowiska najlepszym połączeniem jest sprzątanie odchodów zwierząt do woreczków papierowych lub biodegradowalnych.
Zamknięta w takim opakowaniu kupa rozłoży się razem z woreczkiem, nie będzie zalegała na wysypisku śmieci.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście usprawnienie gospodarki odpadami, tj. udostępnienie społeczeństwu koszy na odpady organiczne i zagospodarowanie ich w formach kompostu. Jednak na takie rozwiązania przyjdzie nam pewnie długo poczekać, cóż, nie ma się co dziwić, póki co jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zagospodarowania odpadów :/ Dziś kupy możemy wrzucać do zwykłych koszy na śmieci.
Jednak dla naszych psów i dla środowiska możemy zrobić więcej! Możemy zmniejszyć ilość zalegających na wysypisku śmieci, gdy zaczniemy kupy psów zbierać do woreczków wykonanych z tworzyw naturalnych (papierowych i biodegradowalnych). Połączmy kulturę sprzątania z dbaniem o środowisko.

Miłych i odpowiedzialnych spacerów! :)

środa, 28 września 2011

Ojciec Rydzyk w służbie ochrony środowiska ;)

Okazuje się, że Ojciec Rydzyk sprzyja zrównoważonemu rozwojowi ;)
Otóż prowadzony przez niego innowacyjny projekt wykorzystania energii geotermalnej w Toruniu przynosi zaskakujące efekty. Ostatnie próby pompowania pokazały, że źródła wód geotermalnych w Toruniu są bardzo wydajne i mają temperaturę około 60 stopni C, są więc zaskakująco wydajne w stosunku nie tylko do Polski ale także Europy :)


Jan Szyszko, były minister środowiska, na stronie internetowej ekologia.pl podaje : "To znakomity wynik nie tylko w skali Polski, ale co najmniej Europy!  W ten sposób udowodniliśmy, że w Polsce są ogromne zasoby geotermalne i można je spożytkować na rozwój gospodarczy naszego kraju".


To świetna wiadomość, wyniki prac Ojca Dyrektora wskazują na to, iż wkrótce może ruszyć eksploatacja wód geotermalnych jako odnawialnych źródeł energii w Toruniu.


Ojcu Rydzykowi gratulujemy wyników i dziękujemy za inwestycje w ochronę środowiska ;)


Jak zwykle jest w tym nuta biznesu: O. Rydzyk ma bowiem nadzieję, że uda mu się dotrzeć do jeszcze bardziej gorących wód, co pozwoliłoby produkować prąd, zarówno na własne potrzeby jak i na sprzedaż ;)


Więcej: http://wiadomosci.ekologia.pl/energia/Geotermalny-sukces-ojca-Tadeusza-Rydzyka,16027.html
http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/ojciec_rydzyk_mial_racje_-_wielki_sukces_torunskiej_geotermii_15717

wtorek, 27 września 2011

Targi ekologiczne w Zaściankach k. Białegostoku

Pierwsza tego typu inicjatywa w naszym regionie, chyba nie ma się czym chwalić, że dopiero pierwsza, ale dobrze, że chociaż coś zaczęło się zmieniać na Podlasiu :) Jesteśmy przecież czystym regionem Polski, posiadamy wiele obszarów chronionych, wartych zobaczenia, środowisko i natura przychodzą na myśl każdemu kto usłyszy o Podlasiu, a kto by pomyślał, że dopiero w tym roku zorganizujemy eko-targi :)

Targi organizuje Lasbud, odbędą się 1-2 października 2011 r. w Zaściankach, ul. Szosa Baranowicka 39.

Każdy kto przyniesie makulaturę będzie mógł odebrać sadzonkę! Ponadto będzie można uzyskać wiele informacji nt. prawdziwych ekologicznych produktów, kupić produkty regionalne i przyjazne środowisku. Na targach zostaną także przedstawione aspekty wykorzystania energii odnawialnej we własnym domu.
Zapraszamy wszystkich, którym nie jest obca tematyka ekologii i ochrony środowiska, tych którzy wiedzą dużo i tych, którzy chcą się wiele dowiedzieć. My także tam będziemy :)

Więcej informacji: http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/inwestycje/targi-w-zasciankach-mieszkaj-i-zyj-ekologicznie

niedziela, 25 września 2011

Recykling nie musi być nudny!

Okazuje się, że recykling nie musi być nudny, z rzeczy które codziennie wyrzucamy można zrobić kolejne i to jakie :)
Może portmonetka z opakowań po sokach?
Torba z kaloszy?
Bransoletki z torebek plastikowych?
Legowisko dla psa w starej walizce?
Stojak na rowery ze starych opon?
Może wieszak z joysticka?
A może podłoga z drobniaków?
Podstawka na komórkę z opakowania po kasetach?
Sami widzicie, że stare jest piękne, wystarczy trochę pomysłowości i chęci do pracy, a z rzeczy niepotrzebnych można zrobić prawdziwy hit, jakże oryginalny :)
Zapraszamy wszystkich (nie tylko studentów, którym pojęcie art-recyklingu nie jest niczym obcym ;P) do czerpania inspiracji ze strony http://zycierzeczy.pl/glosniki-z-odzysku.html oraz oczywiście do wymyślania swoich staro-nowych rzeczy :)
Z korzyścią dla środowiska i swojego portfela możemy stworzyć niebanalne rzeczy, które staną się obiektem zazdrości wśród znajomych :)

piątek, 23 września 2011

Produkty przyjazne dzieciom

Natura wkracza do produktów przeznaczonych dla dzieci!

Miło nam oznajmić, iż rozpoczęliśmy współpracę z firmą Just4Kids w zakresie dystrybucji ekologicznych produktów dla dzieci z serii Kikko Eko!
Produkty te wykonane są z certyfikowanego tworzywa biodegradowalnego, przyjaznego dla dzieci i środowiska:
EcolGreen PLA (PolyLactic Acid/kwas polimlekowy) czyli polimeryzowanego kwasu mlekowego uzyskiwanego z fermentacji skrobi kukurydzianej. PLA jest substancją znaną już od ponad 100 lat, jednak dopiero od niedawna jej zdolność do biodegradacji zaczęła być wykorzystywana na skalę przemysłową.
EcolGreen PLA jest certyfikowane znakiem ECO-LABEL, potwierdzającym zarówno ekologiczny skład produktu jak również całego procesu produkcyjnego, stąd wiesz, że produkt tak oznaczony jest naprawdę bezpieczny dla Twojego dziecka i dla środowiska.
Zapewnij swojemu dziecku zdrowy rozwój!
Czy wiesz, że niektóre tanie produkty dla dzieci dostępne na naszym rynku są tak naprawdę niebezpieczne i wykonane z tworzyw syntetycznych, które w kontakcie z żywnością mogą wydzielać szkodliwe toksyny. Poza tym dziecko dotyka je, ślini, bierze do buzi.. 
Jeśli chcesz aby Twoje dziecko miało kontakt tylko z naturalnymi produktami, w 100% bezpiecznymi i ekologicznymi wybierz eko-produkty dla dzieci, które oferujemy.
W naszej ofercie będą dostępne:
- eko-pieluszki jednorazowe, niebielone chlorem, bez kolorowych nadruków, biodegradowalne, w 100% naturalne!
- eko-zestaw obiadowy: kubeczek, miseczka, talerzyk, sztućce - bezpieczne i naturalne.
W 100% przyjazne środowisku i dziecku
produkty marki Kikko Eko!
Dzięki współpracy BioDystrybucji i Just4Kids
 dostępne w naszej ofercie.
Jeśli chcesz być rodzicem odpowiedzialnym za swoje dziecko, będziesz odpowiedzialny również za stan środowiska w jakim będzie żyć i się rozwijać! Wybierz produkty naturalne: skontaktuj się z nami!
biuro@biodystrybucja.com.pl
Zapytaj o produkty przyjazne dziecku i środowisku!
Więcej o serii Kikko-Eko i materiale ich wykonania na stronie producenta:  http://www.kikko-eco.eu
Jako, że produkty wykonane są z tworzywa naturalnego należy je myć pod ciepłą wodą z dodatkiem łagodnych środków myjących. Naczynia nie są odpowiednie do stosowania w mikrofalówce i zmywarce. 

środa, 21 września 2011

Nadchodzą jadalne talerze :)

Dość gadania, możemy być przyjaźni środowisku, czynnie!
..........................................................
Pewnie już kiedyś słyszeliście o jadalnych naczyniach z otrąb, chcieliście je nabyć, ale nie znaleźliście miejsca, gdzie można by było je kupić! Problem został rozwiązany:


Oferujemy biodegradowalne naczynia z otrąb pszennych, jako jedyni na Podlasiu! :)

Kilka słów o naczyniach z otrąb:
- talerze i miski są wykonane tylko i wyłącznie z otrąb pszennych, nie zawierają dodatków chemicznych, polepszaczy, itp.!
Miseczka z otrębów pszennych.
- pochodzą z obszaru Zielonych Płuc Polski,
- konstrukcja wykonania naczyń jest stabilna, nie ustępuje stabilności i grubości zwykłych naczyń z porcelany,
- podane na nich dania nie parzą rąk,
- pachną aromatycznie spieczona skórką chleba,
- nadają się do dań suchych i półsuchych, nie zaleca się stosowania talerzy z otrąb do dań płynnych (np. zup) - ze względu na naturalność ich wykonania tylko z materiału otrębowego, który przepuszcza wodę,
- co do serwowania zup - polecamy miseczki z PLA lub celulozy, które nie przepuszczają wody (dostępne wkrótce w naszej ofercie!),
- odpowiednie do serwowania dań i przekąsek w: restauracjach, pubach, barach, a także na przyjęciach domowych, szkoleniach, podczas grillów, wesel oraz uroczystości okolicznościowych!
- jednorazowe, nie muszą być zmywane, możesz je spokojnie wyrzucić do kosza/kompostownika/zakopać i mieć pewność, że rozłożą się wytwarzając kompost, możesz je dać do zjedzenia zwierzętom lub zjeść sam :)
Talerz z otrębów pszennych.
- naczyń z otrąb nie może zabraknąć wszędzie tam, gdzie jednorazowe naczynia plastikowe nie są mile widziane,
- talerzyki i miski są estetyczne jak zwykła zastawa stołowa, zupełnie odbiegają swoim wyglądem od nieestetycznych jednorazowych plastików,
- są przyjazne środowisku, posiadają atest PZH, COBRO, nie wydzielają toksycznych substancji przy kontakcie z żywnością, w odróżnieniu od plastikowych naczyń, których skład chemiczny jest złożony i może stanowić źródło migracji substancji do żywności,
- uznane za Hit Ekologiczny 2000 roku.
Struktura naczyń z otrębów, sama natura!

Zainteresowany?W celu otrzymania próbek/złożenia zamówienia/pytań prosimy o kontakt z naszym biurem:

biuro@biodystrybucja.com.pl

Zapraszamy do bycia przyjaznym środowisku!

wtorek, 20 września 2011

Reklama pochłaniająca zanieczyszczenia??

Owszem, dlaczego nie? w dobie rozwoju świadomości ekologicznej już nic nas nie zdziwi :)
Cieszą nas niezmiernie takie akcje promujące zachowania przyjazne środowisku, szczególnie, że biorą w nich udział wielkie korporacje.
Tak postąpiła Coca-Cola, która w filipińskim mieście postawiła niesamowity billboard złożony z.. roślin :)




Taka reklama pochłania zanieczyszczenia (m.in. dwutlenek węgla), sama konstrukcja billboardu zbudowana jest ze starych puszek i butelek Coca-Coli, w których znajduje się podłoże i system mikroirygacji.
Reklama nie tylko promuje Coca-Colę (bo szczerze chyba każdy ją już zna), ale ma przede wszystkim edukować ludzi i proponować im rozwiązania przyjazne środowisku, które mogą być tak fascynujące jak ten żywy billboard :)

źródło: http://www.ekologiczni.pl/3,2164,Filipinski-zywy-billboard-Coca-Coli

poniedziałek, 19 września 2011

Ekonomiczna ekologia w komputerze

Jedno słowo - Ecofont - najbardziej ekologiczna i ekonomiczna czcionka :)

Ecofont to czcionka naszpikowana dziurami jak szwajcarski ser! Nie wpływa na jakość wydruku pisma, a pozwala zaoszczędzić nawet do 20% atramentu lub toneru.

Ściągnij nowego fonta dla Windowsa, Mac OS X-a oraz Linuxa z sieci:
http://www.ecofont.com/en/products/green/font/download-the-ink-saving-font.html

Ciesz się ekologiczną ekonomią drukowania :)

piątek, 16 września 2011

Dlaczego polecamy naczynia biodegradowalne firmom, np. cateringowym ?


Oczywiście opakowania i produkty biodegradowalne polecamy wszystkim - są zdrowe i przyjazne środowisku!
Ale dodatkowo, jak już wspomnieliśmy wczesniej, ekologia się opłaca, bowiem...

"Wszyscy, którzy wprowadzają na rynek towary paczkowane czy np. stosujące jednorazowe naczynia punkty gastronomiczne muszą wypełnić obowiązek recyklingu lub płacić za opakowania, które wprowadzili do obrotu. 
Ustawa o opłacie produktowej i depozytowej (DzU z 2001 r. nr 63, poz. 639 ze zm.) nie wymaga płacenia za opakowania biodegradowalne."

Z wizytą w zakładzie produkującym naczynia z otrąb

Musimy przyznać - wczorajsza wizyta (15.09.2011) w zakładzie produkcyjnym u p. Jerzego Wysockiego w Zambrowie wzbudziła w nas wiele emocji :) Co najważniejsze Pan Wysocki okazał się takim samym fanem ochrony środowiska i zdrowej żywności jak i my :)
Zobaczyliśmy na własne oczy jak powstają talerzyki i miseczki z otrąb pszennych. Największym zaskoczeniem był fakt, że produkcja naczyń nie wymaga dodatku żadnych substancji klejących, utrwalających, itp. Wychodzące z urządzenia naczynia są całkowicie naturalne! Poza tym pachną przecudnie, zarumienioną skórką chleba :)
Nasza propozycja podania
talerzyków i misek  z otrąb :)
Są grube, sztywne, nie nagrzewają się tak szybko jak plastikowe giętkie talerze. Nadają się doskonale na wszelkie imprezy, szkolenia, konferencje, jako naczynia do restauracji, na wesela tradycyjne, itp., itd. Idealnie komponują się w przestrzeń zastawionego stołu, wyglądają bardzo elegancko i niecodziennie :)
Talerze z otrąb pszennych to coś pomiędzy naczyniami jednorazowymi a naczyniami uniwersalnymi, posiadają cechy jednorazowości i pięknego wyglądu wraz ze sztywnością wykonania. Odpadają przy nich plastikowe naczynia, gdyż te otrębowe są grube i twarde, a nie giętkie i nagrzewające się jak plastiki!
A co najważniejsze, są zdrowe, bez dodatku substancji chemicznych, biodegradowalne, można je wyrzucić i mieć pewność że się szybko rozłożą, poza tym wersja dla leniwych - po posiłkach nie musimy ich zmywać, wystarczy wyrzucić i mieć czyste sumienie lub dać psu do schrupania (fot. poniżej) :)
Dla odważnych proponujemy je zjeść, chociaż złożone są z czystego błonnika nie są super smaczne, i raczej trudne do strawienia, aczkolwiek wiadomo - błonnik to samo zdrowie :)
Zapach naczyń z otrębów nawet Rudemu
przypadł do gustu,
dostał od nas swój zestaw naczyń :)
Wyjechaliśmy z Zambrowa z głową pełną pomysłów i wielkim zadowoleniem, oraz oczywiście z talerzykami i miseczkami otrębowymi :)
Polecamy - z czystym sercem i w trosce o czyste środowisko :)
Wkrótce poznacie opinie PZH i COBRO nt. opakowań z otrąb.

Zespół BioDystrybucji.
Swój komplet naczyń z otrębów Rudy najpierw powąchał,
potem je pogryzł i zjadł
 (na zdjęciu już po konsumpcji miseczki)
:)

środa, 14 września 2011

Zastosowanie produktów biodegradowalnych - czy to w ogóle realne?

My tu gadu gadu na temat oznakowania produktów biodegradowalnych, ale co z ich zastosowaniem w życiu codziennym?
Czy to w ogóle możliwe, aby opakowanie z kukurydzy wykorzystać do sprzątnięcia kupy po swoim psie??
Wielu z Was zapewne głowi się nad wykorzystaniem w życiu codziennym opakowań biodegradowalnych. Jesteśmy bowiem przywiązani do opakowań z tworzyw sztucznych: torebek, woreczków, jednorazowych talerzyków, kubeczków, itp...
A opakowania biodegradowalne mają identyczne zastosowanie jak opakowania syntetyczne.
Dlaczego by nie wypróbować talerzyków z otrąb pszennych? Takie naczynia jednorazowe można nawet zjeść lub wyrzucić do kompostownika :)
Naczynia z otrąb pszennych
możesz zjeść razem z posiłkiem :)
Dlaczego by nie posprzątać po swoim psie przy pomocy torebki papierowej lub woreczka ze skrobi kukurydzianej, są tak samo higieniczne jak te syntetyczne, a wielką ich zaletą jest rozkład razem z nieczystościami.
Dlaczego by nie pójść na zakupy z torbą bawełnianą lub torebką ze skrobi kukurydzianej. Są użyteczne, wytrzymałe, a dodatkowo gdy je wyrzucimy rozłożą się w kilka miesięcy, a nie jak te z tworzyw syntetycznych - około 400 lat.
Dlaczego by nie wydrukować notatki na papierze z makulatury, jest trochę mniej biały, ale to własnie czyni go rozpoznawalnym i być może powstał z gazety, którą kiedyś wyrzuciłeś do pojemnika na makulaturę ;)
Tak więc, widzicie, że produkty biodegradowalne mają te same zastosowania jak produkty z tworzyw syntetycznych, a poza tym mają wiele innych zalet dodatkowych:
- rozłożą się razem z obierkami z ziemniaków,
- zasilą Twój kompostownik lub ziemię na działce,
- nie wydzielą substancji szkodliwych do środowiska,
- nie narażą Cię na kontakt ze związkami szkodliwymi dla zdrowia,
- pomogą Ci stać się osobą odpowiedzialną i dbającą o naszą wspólną przyszłość,
- pomogą Ci wyróżnić się w tłumie i dać świadomość, że robisz wiele pozytywnego dla swojego zdrowia,
Pamiętaj, Twój wybór ma wielkie znaczenie, wybieraj świadomie i używaj jak tylko chcesz :)
Ponadto kupując produkty biodegradowalne dajesz swój wkład, zarówno finansowy jak i intelektualny, w rozwój technologii przyjaznych środowisku i ludziom.

wtorek, 13 września 2011

Reklamówki ze spożywczaka

Zacznijmy od przedstawienia sytuacji:
Jesteśmy w sklepie, przy kasie, obsługująca nas pani pyta czy chcemy reklamówkę, bierzemy ją, płacimy około 5 gr, pakujemy w nią produkty i niesiemy do domu. W domu wykładamy produkty i wyrzucamy reklamówkę. Zaraz, zaraz.. Zanim ją wyrzucimy,zerknijmy na te nadruki, które posiada, zapewne są zielone i głoszą hasło: "reklamówka ekologiczna". Idźmy dalej. Przyjrzyjmy się tej reklamówce (zapłaciliśmy za nią więc dowiedzmy się za co zapłaciliśmy, chociażby to było 5 gr musimy mieć świadomość!). Co widzimy? Posiada napisy w stylu: "ulega 100% degradacji", "dodatek d2w", "dodatek HDPE", "reklamówka oksy-biodegradowalna"??
Oznaczenie torby oksy-biodegradowalnej.
Oznaczenie torby
oksy-biodegradowalnej.
Możemy mieć 3 sytuacje:
1. reklamówka nie posiada nadruków- jest z tworzywa sztucznego (najczęściej HDPE, LDPE)
2. reklamówka posiada nadruki wymienione wyżej (szczególnie przedrostek -oksy, i HDPE, d2w) - oznacza to, że jest to reklamówka z tworzywa sztucznego (HDPE lub inne) ale dodatkowo posiada dodatek substancji, które aktywują się na slońcu lub w odpowiedniej temperaturze otoczenia i skłaniają naszą reklamówkę do rozpadu na mniejsze fragmenty (oczywiście już po wyrzuceniu jej), jest to torba osky-biodegradowalna.
3. ostatnią możliwością jest reklamówka ze znakami biodegradowalności, które przedstawiliśmy w poprzednim poście (kompostowalny, biodegradowalny, ok compost, itp.)- taka reklamówka może pochodzić z Carrefoura lub z innego sklepu, któremu naprawdę zależy na ochronie środowiska i jest to reklamówka wykonana np. z kukurydzy, nie posiada w swoim składzie tworzyw sztucznych!
Oznaczenie torby
biodegradowalnej,
certyfikowanej.
Omówiliśmy już opakowania biodegradowalne wykonane z surowców naturalnych, czas więc się teraz zająć tymi najpopularniejszymi, które praktycznie codziennie dostajemy w sklepie, i których wielkie hasła głoszą, iż są to reklamówki ekologiczne. Uwaga. Z punktu widzenia ochrony środowiska nie są to torby ekologiczne, nie wpływają pozytywnie na środowisko. dlaczego?
Prosty przykład:
weźmy plastikową reklamówkę i ją porwijmy lub potnijmy na mniejsze fragmenty. Efekt? reklamówka nadal istnieje, tylko że w postaci fragmentów. Mniej więcej tak działają reklamówki oksy-biodegradowalne. Samoczynnie rozpadają się na mniejsze fragmenty, co nie zmienia faktu że nadal są to fragmenty plastikowej reklamówki.
Faktem jest, że takie fragmenty mogą być łatwiej rozkładane przez mikroorganizmy, być może szybciej się rozłożą niż cała foliowa reklamówka, jednak faktem jest że torby oksy-biodegradowalne nadal są torbami syntetycznymi. 
W Polsce oksy-biodegradacja jest negowana przez jedną z instytucji certyfikujących – COBRO (Centralny Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Opakowań, zajmujący się między innymi ekspertyzami i certyfikacją opakowań). Głównym zarzutem jest niespełnienie normy biodegradowalności  EN13432. Innym argumentem przeciwko oksy-biodegradacji jest założenie, że konsumenci mając świadomość degradacji produktów zaczną wyrzucać je bezpośrednio do środowiska, zamiast stosować się do założeń recyklingu. 
Technologia oksy-biodegradacji została potwierdzona naukowo przez polski Instytut Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej. Nie ma więc powodów, by uznać tę technologię za nieskuteczną. Jednakże nie ma też powodów by uznać tę metodę za przyjazną środowisku.
W dzisiejszym świecie termin "ekologiczny" jest nadużywany. Jeśli chcemy być naprawdę ekologiczni czytajmy ulotki, napisy na produktach, opakowaniach, uczmy się. Nie wierzmy ślepo medialnym hasłom marketingowym. Bądźmy świadomi swoich wyborów i następnym razem pomyślmy, czy chcemy zapłacić 5 czy 10 gr za torebkę oksy-biodegradowlaną czy wolimy zapłacić tyle samo lub trochę więcej za biodegradowalne torby certyfikowane, które nie są niczym innym jak produkt naturalny.


Jednak mając wybór pomiędzy torbą plastikową a torbą oksy-biodegradowalną wybierz tą drugą, przynajmniej będziesz miał pewność, że szybciej się rozłoży :)
Wybór należy do nas, bądźmy odpowiedzialni i przede wszystkim: czytajmy, czytajmy, czytajmy, uczmy się... :)
My jednak jak zwykle postawimy na swoim i polecimy Wam opakowania biodegradowalne, przynajmniej można je zakopać w ogrodzie lub w kompostowniku i uzyskać kompost, czasem nawet można je zjeść (np. talerze z otrąb pszennych). Możliwości jest dużo, a opakowania biodegradowalne są na pewno przyjazne środowisku.


BioDystrybucja


źródła:
http://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem/41599,oksy_biodegradacja_wywoluje_emocje,1,artykul.html
http://www.ekologia-info.eu/?lang=1&menu=4&menu_select=72&podmenu_select=198&nreko=505
http://www.pzpts.com.pl/index.php/en/current/157-oksy-biodegradowalne-tworzywa-sztuczne.html

poniedziałek, 12 września 2011

biodegradowalne = oksy-biodegradowalne ??

W sklepie możemy kupić torby oksy-biodegradowalne, np takie jak ta poniżej:

jaka jest różnica pomiędzy takimi torbami a torbami biodegradowalnymi?
jak odróżnić te typy toreb oraz która z nich jest NAPRAWDĘ przyjazna środowisku (można by rzec - ekologiczna)?

Wkrótce pokażemy Wam kompendium wiedzy na ten temat :)

Zespół Biodystrybucji

Definicja polimerów biodegradowalnych

Polimery biodegradowalne (polimery biodegradalne, polimery biowchłanialne, ang. biodegradable polymersbio-decomposable plastic) to tworzywa mające właściwość rozkładu biologicznego (biodegradacji). Polimery w pełni biodegradowalne są całkowicie rozkładane przez mikroorganizmy na dwutlenek węgla, wodę i materię organiczną. Polimer uważa się za biodegradowalny jeśli w całości ulega rozkładowi przez bakterie w glebie lub w wodzie w ciągu 6 miesięcy. 
Polimerami biodegradowalnymi są między innymi: poli(kwas mlekowy) – polilaktyd (PLA, PLLA, PDLLA), polihydroksymaślan (PHB), polikaprolakton (PCL), poliglikolid (poli(kwas glikolowy, PGA),polihydroksyalkanolany (PHA), modyfikowana skrobia.


źródło: nie tylko Wikipedia :)
http://opakowania.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/B%C4%99dzie-era-tworzyw-biodegradowalnych-26564.html

co oznacza słowo "biodegradowalny"?

Produkty biodegradowalne, to nic innego jak produkty, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. 
Takie produkty zazwyczaj są wytworzone z polimerów naturalnie występujących w przyrodzie, chociażby dla łatwego pojęcia definicji opakowania biodegradowalnego można wymienić torebkę ze skrobi kukurydzianej. Wiadomo, taka torebka wyglądem nie odbiega od torebek polietylenowych (standardowych, sztucznych), ale zasadniczą różnicą w porównaniu do opakowań z tworzyw sztucznych jest to, że taka torebka rozłoży się np. zakopana w ziemi lub w kompostowniku, jak zwykłe warzywo, podczas gdy torba polietylenowa będzie zalegała około 500 lat na wysypisku.
Produkty biodegradowalne są więc unikalne i dlatego procesem niezbędnym do odróżnienia ich od całej masy produktów z tworzyw sztucznych lub fałszywie "ekologicznych" jest ich certyfikowanie. Certyfikacja jest złożonym procesem, niemniej jednak kończy się oznakowaniem produktu, tak aby wyróżnić go od tradycyjnych wyrobów.
Rys. 1. Znak ekologiczny, tzw. sadzonka, którym etykietuje się produkty biodegradowlane. Jest on przyznawany przez DIN CERTCO (Niemiecki Instutut Standaryzacji). Ten znak stosowany jest m.in.: w Polsce.
Jak wiadomo produkty biodegradowlane są produkowane i wykorzystywane na całym świecie, stąd poniżej przedstawimy kilka innych oznakowań stosowanych w różnych krajach.


1. CompostableZnak ten jest przyznawany opakowaniom plastikowym, papierowym pokrytym plastikiem i kartonowym. Opakowania tak oznakowane rozkładają się (w warunkach typowych dla miejskich kompostowni) w takim samym tempie jak zwykłe domowe odpadki organiczne.
Znak jest przyznawany przez Biodegradable Products Institute i ASTM American Society for Testing and Materials.
Rys. 2. Oznakowanie Compostable stosowane jest m.in. w USA.
2. OK Compost- znak ten oznacza, że dane opakowanie ulegnie biodegradacji zarówno w miejskiej kompostowni jak i przydomowym ogródku. Certyfikat przyznaje AIB-Vinçotte International (Belgia)
Rys. 3. Znak OK Compost.
3. OK Biodegradable- znak oznacza, że dany produkt jest biodegradowalny w ściśle okreslonych warunkach (np. w ziemi, wodzie słodkiej, wodzie słonej). Certyfikat przyznaje AIB-Vinçotte International (Belgia).
Rys. 4. Znak OK Biodegradable.
4. KompostowalnyZnak przyznawany jest przez DIN CERTCO (Niemiecki Instutut Standaryzacji).
Produkt, który otrzyma ten znak jest w pełni biodegradowalny i podczas kompostowania nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. (tzn. moze być kompostowany ze zwykłymi odpadkami organicznymi w miejskich kompostowniach).  W Polsce uprawnienia DIN CERTCO do prowadzania certyfikacji wyrobów przydatnych do kompostowania oraz przyznawania przedstawionego znaki (z polskim napisem „kompostowalny”) uzyskał 
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań w Warszawie.
Rys. 5. Kompostowalny - znak rozpoznawalny w Polsce.
Przedstawione oznakowania produktów biodegradowalnych dają nam 100% pewność, że swoje pieniądze w dany towar przeznaczyliśmy odpowiedzialnie i bezpiecznie. Możemy mieć pewność, że kupując tak oznakowane produkty czy opakowania ulegną one rozkładowi bez szkody dla środowiska. 
Era opakowań z tworzyw sztucznych powoli się zmienia, dziś trendem dominującym w gospodarkach krajów rozwiniętych jest przede wszystkim taki rozwój kraju, gdzie główne miejsce zajmuje poszanowanie środowiska.
Jeśli jesteś ciekawy/ciekawa jak wyglądają produkty biodegradowalne i chcesz je nabyć skontaktuj się z naszą firmą.
Udzielimy informacji, podpowiemy:


www.biodystrybucja.com.pl
adres e-mail: biuro@biodystrybucja.com.pl


sobota, 10 września 2011

Witamy na blogu przyjaznym środowisku naturalnemu!

Jeśli tu się znalazłeś może to oznaczać tylko jedno:

jesteś osobą przyjazną środowisku :)

Zapraszamy do lektury naszych tekstów i dzielenia się opiniami na tematy środowiska naturalnego.

Blog tworzy i wspiera zespół BioDystrybucji - firmy odpowiedzialnej ekologicznie i umożliwiającej każdemu bliższy kontakt z produktami przyjaznymi środowisku.