wtorek, 27 grudnia 2011

Świąteczne dekoracje coraz bardziej ekologiczne

Święta, święta i po świętach :)

Domy i ulice miast nadal utrzymują nas w świątecznym nastroju, głównie za sprawą kolorowych iluminacji.
Jak podaje portal ekologiczni.pl polskie miasta stają się z roku na rok coraz bardziej przyjazne środowisku, tym razem w kwestii technologii lampek świątecznych.

http://www.sxc.hu/
Okazuje się bowiem, iż blisko 90% polskich miast zainwestowało w tym roku w najbardziej ekologiczne - energooszczędne lampki choinkowe, głównie diody LED. Badania przeprowadzili specjaliści z Sweco Polska, którzy na co dzień zajmują się rozwiązaniami zrównoważonego rozwoju.
Może daleko nam jeszcze do zachodnioeuropejskich miast, ale i tak tegoroczny wynik jest imponujący, dowodzi faktu, iż ekologiczne rozwiązania są dobrymi rozwiązaniami i coraz bardziej popularnymi!

http://www.panoramio.com/photo/352366
Warto dodać, iż w tym roku paryskie Pola Elizejskie rozświetliło blisko milion ekologicznych żarówek, a ulice Paryża ustrojono dekoracjami świątecznymi wykonanymi z przetworzonych butelek plastikowych.

http://www.lightingpictures.net/christmas-light/
Diody LED, którymi oświetlono polskie miasta są ekologiczne, gdyż zużywają blisko o 80% mniej energii elektrycznej niż zwykłe źródła oświetlenia (np. żarówki, jarzeniówki). Dodatkowo są bardzo trwałe, średni okres ich użytkowania to nawet 50 000 h (około 6 lat przy 10-12 godzinnym wykorzystaniu diody). Poza tym są bardziej odporne na uderzenia i wstrząsy.

http://www.sxc.hu/
Jeszcze przez jakiś czas będziemy mogli nacieszyć nasze oczy świątecznymi iluminacjami. Podczas wieczornych spacerów warto przyjrzeć się wykonanym dekoracjom w naszym mieście i określić, czy także nasze miasto należy do grona proekologicznych pod względem ozdób świątecznych, jest się bowiem czym chwalić :)

1 komentarz:

  1. A ja zauważyłam, że w moim mieście jest jakoś słabo w tym roku :(

    OdpowiedzUsuń