poniedziałek, 5 grudnia 2011

Plastikowe zagrożenie...

Kupując plastikową torebkę na zakupy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie konsekwencje może ona nieść dla innych...
Na powierzchni samych oceanów znajduje się około 100 mln ton plastiku. Nie wierzysz? Niezbitym dowodem na to jest tak zwana Śmieciowa Wyspa - Great Pacific Garbage Patch znajdująca się w północnej części Oceanu Spokojnego między Hawajami a Kalifornią.


Jej szacunkowe rozmiary zajmują blisko dwa razy więcej niż powierzchnia Teksasu. Ilość pływających tam śmieci sięga około 3 mln ton! Wyspa ukształtowała się poprzez działanie prądów morskich i oczywiście przenoszonych wraz z nimi śmieci.

Great Pacific Garbage Patch
Wiatr wywiewa ze składowisk odpadów i skupisk śmieci lekkie plastikowe torby, które razem z deszczem, strumieniami i rzekami wędrują do mórz i oceanów.

Martwy ptak z plastikowymi odpadkami w układzie pokarmowym
A plastikowa torebka sieje śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. Albatrosy zjadają plastikowe nakrętki od butelek myląc je z pokarmem.
Żółwie mylą pływające torebki z meduzami i połykając je cierpią lub umierają w wyniku uduszenia.


Ptaki budują gniazda z odpadów plastikowych, karmią nim swoje młode. Plastik można znaleźć w żołądkach żółwi, ptaków, wielorybów... Stanowią także pancerze skorupiaków.

Co roku przez śmieci w oceanach ginie ponad milion zwierząt! 


Zastanówmy się dwa razy przed pójściem na zakupy, zainwestujmy w torbę wielokrotnego użytku, wybierajmy produkty jak najmniej opakowane.


Kupujmy produkty biodegradowalne, papierowe, mamy wtedy pewność, że się rozłożą i nie będą tak szkodliwe jak plastikowe... Segregujmy odpady, nie muszą one trafiać na wysypisko, mogą być ponownie wykorzystane!
Produkujemy rzeczy, które będą się rozkładać tysiące lat szkodząc zwierzętom i środowisku, a używamy ich zaledwie kilka minut...


Pomyślmy o tym szczególnie w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Warto zrobić prezent także środowisku i mieć czyste sumienie :)

Źródła: http://srodowisko.ekologia.pl/zrodla-energii/Plastikowe-smieci-Tony-smieci-zalegaja-w-oceanach,16277.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Pacific_Garbage_Patch
http://science.howstuffworks.com/environmental/earth/oceanography/great-pacific-garbage-patch.htm
http://www.wiz.pl/main.php?go=1&op=2&id=149

3 komentarze:

  1. Okropny widok, aż chce sie płakać z rozpaczy ! Biedne zwierzęta cierpią przez głupotę ludzką ;-(

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, produkujemy chyba coraz więcej śmieci ;/

    OdpowiedzUsuń