czwartek, 20 października 2011

Powiedz mi jaki masz stosunek do zwierząt a powiem Ci jakim jesteś człowiekiem..

Nie od dziś wiadomo, że nie można być dobrym człowiekiem traktując źle zwierzęta. Dziś temat smutny, ale wymagający naszego poruszenia, ponieważ bycie przyjaznym środowisku wiąże się z byciem przyjaznym i ludziom i zwierzętom.

Dziś o zwierzętach w schroniskach. Niedawno NIK opublikowała raport nt. stanu schronisk w Polsce.
Okazuje się, że z roku na rok jest coraz gorzej. Ponad połowa z nich jest przepełniona, a urzędnicy w ogóle tym się nie przejmują. Liczba zgonów zwierząt wciąż jest wysoka, umiera 25% psów i 30% kotów w schroniskach. Wciąż nie mamy wprowadzonego skutecznego programu przeciwdziałania bezdomności.
Okazuje się, że gminy, które zgodnie z ustawą, muszą odpowiadać za wyłapywanie bezdomnych zwierząt i opłacanie ich pobytu w schronisku, owszem robią to, ale rzec by można że "dla świętego spokoju". Bo już dalszym losem zwierząt, ich czipowaniem, akcjami adopcyjnymi, ścieżkami edukacyjnymi, itp gminy się nie zajmują.
Co prawda wzrasta odsetek adopcji zwierząt, ale tylko dzięki akcjom wolontariuszy i pracowników schronisk.
Warunki w schroniskach są zatrważające, zapewne niejeden z nas przekonał się również o tym, że schroniska nie chcą przyjmować znajdowanych zwierząt, a co my możemy z nimi zrobić, zostawić je w tym miejscu, gdzie je znaleźliśmy?? Absurd.. Nie każdy z nas ma tez warunki aby przygarnąć takiego zwierzaka, ale często chcąc im pomóc okazuje się, że nie ma takiej możliwości....
Podsumowując, oczywiście za taką sytuację odpowiedzialni jesteśmy my sami, gdyby nie to, że pozbywamy się zwierząt jak przedmiotów nie byłoby tyle bezdomnych psów i kotów. Faktem jest także, że jak zwykle problem tkwi w złym systemie polskich samorządów i jednostek rządzących. I zapewne jeszcze długo będziemy w tyle za Europą, dopóki nie zmieni się nasza mentalność, że musimy dbać i o zwierzęta i o przyrodę i to jest nasz obowiązek.
W tym miejscu pozdrawiamy wszystkich miłośników i właścicieli zwierząt, tych rozpieszczających i kochających swoje psy i koty, ogromnie się cieszymy, że tylko takich ludzi znamy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz