czwartek, 6 października 2011

Drogie jak eko

Zapewne niejeden z nas chcąc kupić coś ekologicznego spojrzał na cenę i zrezygnował...
Dlaczego produkty naturalne są drogie?


Należy zacząć od tego, że to zależy do czego te ceny porównać. Jeśli wziąć cenę odzieży z bawełny ekologicznej (50 zł)  i cenę podkoszulka z bawełny z Chin (4 zł)  to rzeczywiście, różnice są oszałamiające.
Ale to trochę jak porównywanie oryginału do podróbki, chociażby
iPhona do iFana, 


czy też Lexusa do tegoż Lexusa :)


Ekologiczne produkty są droższe, dlatego że składniki do ich produkcji muszą być tak czyste, tak przebadane i tak przyjazne środowisku i zdrowiu, że koszty ich pozyskania i badań nad nimi, włączając w to certyfikację produktu, sprawiają że stają się luksusowe czyli droższe od konwencjonalnych.


Eko-marki często wspierają małych, lokalnych producentów i płacą im sprawiedliwe wynagrodzenie, podczas gdy popularne sieciówki nierzadko zatrudniają za minimalne pieniądze pracowników z trzeciego świata, wśród nich nawet dzieci. 
Branża eko-produktów to wciąż branża niszowa, można by rzec - ekskluzywna, ale to nie oznacza, że niedostępna dla przeciętnego Polaka. 
Pamiętaj: Nie musimy kupować wszystkiego eko, wystarczy że raz na jakiś czas wybierzemy, np. zamiast zwykłego kosmetyku certyfikowany bio-kosmetyk. Wystarczy, że zachęcimy do tego innych, a rynek produktów naturalnych będzie się rozwijał i stawał coraz bardziej dostępny. Wspieramy przy tym promocję produktów naturalnych, przyjaznych zdrowiu i środowisku. 
Wahając się następnym razem pomyśl o tym, czy chcesz wspierać produkty ekologiczne (kupując je przeznaczasz część pieniędzy na dalszy rozwój badań i produkcji) czy wolisz wesprzeć masowe produkcje zlokalizowane zazwyczaj w Chinach i mające w nosie Twoje zdrowie i czyste środowisko.
To trochę tak jakby kupić PopStation zamiast PSP:


Wygląda podobnie, rozczarowuje ogromnie. Notabene oba wyprodukowane w Chinach :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz