piątek, 27 stycznia 2012

Zgnieć butelkę! i inne opakowanie też :)

Chyba nie musimy przypominać o zgniataniu butelek/kartonów/puszek przed wyrzuceniem ich do kosza na śmieci? Przecież to oczywiste :)
Zgnieciony śmieć to 1/4 śmiecia przed zgnieceniem, a oto kilka pozostałych faktów przemawiających za zgniataniem:

  • Zmniejszasz objętość śmieci w koszu nawet o 80%.
  • Wyrzucasz śmieci nawet 5 razy rzadziej.
  • Oszczędzasz swój czas i pieniądze.
  • Zgniecione opakowania to rzadszy transport dla firm transportowych i ich mniejsza objętość.

http://www.zgniecbutelke.pl/
Dlatego warto śmiecia zgnieść :)
W Łodzi ruszyła kampania na ten temat, cieszą nas takie proekologiczne działania!

niedziela, 22 stycznia 2012

Oczyszczający ściek

Jest miejscem codziennych pielgrzymek milionów Hindusów, zmywa grzechy, leczy, jest miejscem wiecznego spoczynku...
 W mieście Waranasi, leżącym wzdłuż zachodniego biegu Gangesu, rzeka ma największą moc, stąd to miasto przyciąga najwięcej pielgrzymów. Niektórzy przybywają tu aby wyzdrowieć, inni aby ich szczątki spoczęły bezpiecznie w wodach Świętej Rzeki.

http://www.rapingmothernature.com/2008/07/29/ganges-river-pollution/

Aby doznać wyzwolenia szczątki muszą zostać spopielone na płonącym nieprzerwanie stosie kremacyjnym. Niestety, nie wszystkich Hindusów stać na zakup odpowiedniej ilości drewna pozwalającej spalić doszczętnie całe ciało (0,5 t), stąd na wpół spalone zwłoki także wrzuca się do rzeki... Ciała zmarłych ciężarnych kobiet, dzieci w wieku do 5 lat i świętych sadhu wrzuca się do Gangesu bez kremacji.

http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/asia/india/5892935/India-Down-
the-Ganges-with-a-man-who-really-knows-the-way.html
W pobliżu stosu kremacyjnego znajduje się największe, bo liczące blisko 60 000 osób, skupienie pielgrzymów obmywających się w świętej wodzie. W pobliżu kąpią się także biedacy, dla których Ganges jest łazienką, WC i pralnią brudnej odzieży. Do rzeki wrzucane są także śmieci, które do niedawna były biodegradowalne (gliniane naczynia, obierki, naczynia z liści) - dziś stają się one plastikowe. Kto chciałby dziś używać glinianych naczyń, kiedy plastik jest takim świetnym wynalazkiem, niestety po użyciu wyrzucanym prosto do rzeki. Ponadto do Gangesu wrzuca się zwłoki zwierząt i wszystko co tylko jest do wyrzucenia!

http://shipbright.wordpress.com/2010/02/08/holy-water-holy-river-the-
ganges-the-goddess-of-purity-is-not-well-tibetan-plateau-series-4/
Nad Gangesem leży 116 miast, kilka z nich posiada ponad milion mieszkańców! Większość z nich nie posiada oczyszczalni ścieków, stąd wszystko ląduje w rzece. Przemysł rozwija się tu intensywnie, istnieje tu wiele fabryk i garbarni, które jak łatwo się domyślić, swoje ścieki zawierające metale ciężkie, usuwają do wód Gangesu. Ponadto rzece szkodzi intensywny rozwój rolnictwa, pestycydy z gleb wypłukiwane są prosto do Gangesu wraz z opadami monsunowymi.
W ciągu 25 lat w Gangesie wyginęło blisko 30% gatunków zwierząt, wiele dziś jest zagrożonych wyginięciem.
Lodowce zasilające Ganges kurczą się, w perspektywie tego, Ganges może stać się rzeką okresową.
Rzeka staje się ściekiem, wykryto w niej ponad 120-krotne przekroczenie występowania E. coli, w okolicy płonących stosów kremacyjnych stężenie pałeczki okrężnicy wzrosło ponad 3000 -krotnie! 
Kąpiel w Świętej Rzece staje się dziś zagrożeniem dla zdrowia i życia, gdzie codziennie kąpie się 2 miliony ludzi...
http://www.brajdhamsewa.org/news/2011/06/02/bring-yamuna-back-
braj/save-yamuna-80-million-people-made-drink-sewage-india
Ganges należy dziś do jednej z pięciu najbardziej zanieczyszczonych rzek świata. Hindusi nie mają pojęcia o ekologii, wykorzystują rzekę jako swoje dobro.
Do 2010 r. na ratowanie Gangesu wydano 300 mln dolarów, szacuje się, że do oczyszczenia rzeki potrzeba blisko 1,5 mld dolarów, ale głównie poprzez budowę oczyszczalni ścieków i uświadomienie Hindusom, że Święta Rzeka musi być traktowana jako święta, a nie jako zwykłe szambo...

http://ziemia.blox.pl/2007/01/Ganges-Delta-swietej-rzeki.html
P.S. Szukając zdjęć do posta natknęłam się na szokujące obrazy: spalonych ciał, zwłok zwierząt, nie umieszczałam ich tu ze względu na cele informacyjne tego bloga a nie na straszenie, ale takie zdjęcia najbardziej przemawiają za istotą problemu...

źródło: Święty ściek, Focus, http://www.focus.pl/
http://przewodnik.onet.pl/azja/indie/ganges-swieta-woda,1,3294359,artykul.html
http://www.rapingmothernature.com/2008/07/29/ganges-river-pollution/

środa, 18 stycznia 2012

Kosmiczny śmieć - reaktywacja

Jeśli myślicie, że śmieci mamy tylko pod naszymi stopami to się grubo mylicie! Nad naszymi głowami fruwają zawieszone na orbicie okołoziemskiej śmieci kosmiczne! A jest ich blisko 6000 ton!

http://greenberg-art.com/.Toons/.Toons%20recent/SpaceJunk.html

Skąd się tam wzięły?
Ano są to fragmenty lub całości nieużywanych już satelitów, czy też szczątki rakiet wznoszących. Jak wiadomo, są produkcji największych światowych kosmicznych potentatów: USA, Rosji i Chin oraz coraz częściej prywatnych właścicieli. 

Skąd wiemy, że tam są?
Obecne technologie pozwalają nam śledzić obiekty mające min. 10 cm średnicy, stąd też śmieci prezentują się w całej okazałości. Trajektorie ich lotu są śledzone za pomocą radarów.

http://blog.bigmoviezone.com/?p=12713
Czy ich ilość rośnie?
Rośnie, rośnie... Jak podaje Space Surveillance Network ich liczba wzrosła z 9 949 obiektów w 2006 r. do 16 094 w lipcu 2011 r.

Czym grożą kosmiczne śmieci?
Modele komputerowe pokazują, że masa śmieci na orbicie okołoziemskiej wzrosła do poziomu krytycznego, co oznacza, że jest ich wystarczająco dużo, by mogły się ze sobą zderzać dając początek jeszcze większej liczbie szczątków i zwiększając ryzyko uszkodzenia statków kosmicznych.
Śmieci zagrażają Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zdarzało się, że rezydenci stacji musieli przerywać badania i chować się do kapsuł ochronnych z powodu nadlatujących śmieci.

Jak zwizualizować ilość śmieci krążących nad naszymi głowami?

Europejska Agencja Kosmiczna pokazuje nam wizualizację żelastwa w kosmosie, jest to jedynie 70% wykrytych śmieci. Zmieniono rozmiar śmieci aby dopasować je do kosmicznej skali.

Czy śmieci spadają na Ziemię?
Spadają. Udokumentowano wiele przypadków, chociaż większość śmieci spada do oceanów (zajmują 75% powierzchni Ziemi). Największym śmieciem jaki wyrwał się spod kontroli był kawałek ważącej wcześniej 77 ton stacji Skylab - 1- tonowy kawałek spadł na terytorium Australii!

Czy można je zobaczyć?
Tak, w piękną bezchmurną noc. Obiekty poruszające się, nie migające i nie gasnące to właśnie albo kosmiczne śmieci albo czynne satelity.

Jak się ich pozbyć?
Póki co nie wiadomo. Część śmieci obniżając swój lot spala się w atmosferze ziemskiej, ale wiele krąży swoimi trajektoriami. Robi się coraz tłoczniej. Wymyślane są różne metody, począwszy od laserów, balonów z helem ułatwiającym spalanie, po nałożenie podatku na właściciela kosmicznego śmiecia.

Fakt pozostaje faktem, ktoś to kiedyś będzie musiał uprzątnąć...

http://czy-masz-swiadomosc.oai.pl/komiks/smieci-kosmiczny-problem/

Inspiracje i źródła:

niedziela, 15 stycznia 2012

Segre-racja

Jakiś czas temu rozmawiałam ze swoim klientem nt. jego działalności, musieliśmy ustalić ile odpadów i jakiego typu produkuje. Ta rozmowa zaczęła się od słów: "Nie cierpię Polski ze względu na to, że ludzie marnują tu tyle surowców! Mieszkając 20 lat w Niemczech zakorzeniłem w sobie system selektywnej zbiórki odpadów, tam ludzie zjadając cukierka zastanawiają się potem gdzie wyrzucić papierek, jak go rozdzielić jeśli składa się z kilku składników, a w Polsce! Proszę Pani, w Polsce ludzie wyrzucają do wspólnego worka i czyste gazety i butelki szklane i plastikowe, i nawet obierki od ziemniaków! Totalne barbarzyństwo..."

http://pl.123rf.com/photo_4167367_we-love-recykling-zielona-
teraz-streszczenie-kontekst.html
Dało mi to wiele do myślenia nad poziomem gospodarki odpadami naszego kraju. Nie tylko nad niską świadomością zwykłych ludzi ale także nad zwykłą ignorancją władz, które nie robią nic w kierunku selektywnego zbierania odpadów. Jesteśmy na szarym końcu w Europie pod względem odzysku odpadów!
Będąc w Danii zaskoczyło mnie niezwykle mile to w jaki sposób ten kraj radzi sobie z systemem segregacji. W sklepach znajdują się urządzenia skupujące puste plastikowe butelki, sprzedasz worek butelek - zarabiasz! Kupując w sklepie napój w plastikowej butelce płacimy kaucję, którą następnie odzyskujemy oddając maszynie butelki. Jakże proste, jakże logiczne, nawet na śmieciach można tam zarobić! Dla przykładu na dużym worku plastikowych butelek 1,5 l nawet ok. 70 zł!
Ale wracając do naszego kraju, póki rządzący nie wymyślą systemu zarządzania odpadami pozostaje mi tylko przypomnienie o segregowaniu odpadów w naszym domu i sposobie, jak to robić:

1. Przygotowujemy się do segregacji: wybieramy kosz na śmieci. W szafce można wydzielić przestrzeń dla kilku koszy w różnych kolorach lub kupić specjalne - przeznaczone z myślą o segregacji. 

Zacznijmy od tych najbardziej dizajnerskich:

http://www.wnetrza.webzine.pl/kosze-do-segregacji-smieci-1/

http://zielonemigdaly.pl/2008/10/segreguj-smieci-z-ovetto/
Kosze Ovetto posiadają trzy oddzielne wychylane pojemniki oraz zgniatarkę do butelek PET.

Dostępne są także kosze mniej stylowe, ale za to tak samo użyteczne i w dodatku tańsze:
http://allegro.pl/stojak-na-worki-kosz-do-segregacji-smieci-3x120-i1896294332.html

SZKŁO - kontener biały - szkło bezbarwne, kontener zielony - szkło kolorowe
Nie wrzucamy tu: szyb, ceramiki, talerzy, żarówek, luster, kryształów, szklanych opakowań po lekarstwach.

TWORZYWA SZTUCZNE I METALE - kontener żółty

http://www.pkm.com.pl/pojemniki-do-selektywnej-zbiorki-odpadow/


Wrzucamy tu: puste butelki plastikowe, najlepiej zgniecione, opakowania plastikowe po żywności, folie i torebki, puste plastikowe opakowania po kosmetykach, opakowania metalowe (puszki, pudełka, kapsle, nakrętki, folia aluminiowa).

Nie wrzucamy tu: opakowań po olejach, lakierach, farbach; opakowań po lekarstwach, opakowań po środkach chemicznych (np. środkach ochrony roślin).

PAPIER - kontener niebieski (makulatura)


Wrzucamy tu: gazety, ulotki, broszury, tekturę, opakowania papierowe i tekturowe, kartony po mleku i sokach (po oddzieleniu części plastikowych)
Nie wrzucamy tu: tłustego i mokrego papieru, kalki, tapet, opakowań papierowych z zawartością, lakierowanego i foliowanego papieru, opakowań wielomateriałowych, np kartonów tetra pak.

3. Odpady kompostowalne/organiczne/bioodpady - często oznaczone kolorem brązowym lub innym z napisem : odpady organiczne", 

http://www.superpojemniki.pl/pl/produkt/108/pojemniki-na-
odpady-120-litrow-bio.html
Jeśli nie mamy własnego domu lub kompostownika odpady organiczne wrzucamy do oddzielnego pojemnika. Są to odpady typu: skórki z warzyw i owoców, owoce i warzywa, skorupki jajek, liście, części roślin i warzyw, liście, herbata (także w papierowych woreczkach). 
Warto takie odpady pakować w worki z folii biodegradowalnej, ulegną one wtedy wspólnemu rozkładowi.

4. Pamiętajmy o zużytych bateriach, akumulatorach, świetlówkach i przeterminowanych lekarstwach - są to odpady niebezpieczne, często zbierane do specjalnych pojemników w sklepach, aptekach. Nie wyrzucamy ich do zwykłego pojemnika na odpady!

http://mmmm.com.pl/pojemnik-na-baterie-n022.php


Naprawdę, segregacja odpadów nie jest trudna, można do niej przekonać całą rodzinę. Pamiętajmy, że nie zmienimy wszystkich ludzi ale możemy zmienić siebie i swoje nawyki - na bardziej przyjazne środowisku i zarazem naszemu zdrowiu :)

niedziela, 8 stycznia 2012

Poradnik elektrośmieciarza:

Wymieniasz stary telewizor na nowy? Chcesz się go pozbyć, bo nie działa? Jesteś więc elektrośmieciarzem :) Tak jak każdy!
Musimy jednak pamiętać, że elektrośmieci nie są zwykłymi odpadami, to odpady niebezpieczne i nie wolno ich wyrzucać na śmietnik!! Zobowiązuje nas do tego ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

http://www.starogard.pl/pl/wdrozenia/aktualnosci/Elektrosmieci
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych punktów, które powinien znać na pamięć i stosować każdy elektrośmieciarz:

1. Do sprzętów elektrycznych i elektronicznych należą: duże oraz małe urządzenia AGD (pralki, lodówki, odkurzacze, suszarki, prostownice, itp.); sprzęt informatyczny, telekomunikacyjny i audiowizualny (komputery, telefony, kalkulatory); sprzęt audiowizualny (radio, telewizor); sprzęt oświetleniowy (lampy, ich oprawy); narzędzia elektryczne i elektroniczne (wiertarki, piły); zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy. Jednym słowem wszystko co działa na prąd lub baterie!

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34894,9988133,Wyrzuc_niepotrzebne
_RTV_i_AGD__W_ten_weekend_okazja.html
2. Problemu ze starym sprzętem nie będzie gdy będziesz chciał wymienić go na nowy - sklepy muszą od Ciebie przyjąć stary sprzęt w zamian za nowy (uwaga: tego samego typu, czyli telewizor za telewizor).

3. Gdy chcesz się pozbyć starego sprzętu bez kupna nowego to możesz odnieść sprzęt do punktu zbiórki (w mieście/gminie).
http://www.chip.pl/news/wydarzenia/trendy/2011/09/
polacy-oddali-juz-ponad-200-tysiecy-ton-elektrosmieci 
 
4. Gdy nie wiesz, gdzie w Twojej okolicy znajdują się punkty zbiórki elektrośmieci - poszukaj w Internecie lub zadzwoń do gminy lub urzędu ochrony środowiska i zapytaj.

5. Elektrośmieci oddasz na własny koszt do punktu zbiórki, punkt oczywiście nie pobiera za to opłaty - ale Ty sam musisz go tam dostarczyć.

6. Elektrośmieci są bardzo niebezpieczne dla środowiska - zostawione byle gdzie uwalniają do gleby, wody i powietrza szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach) i metale ciężkie (jak rtęć w świetlówkach), które ulegają kumulacji w roślinach, a potem zagrażają zwierzętom i w końcu człowiekowi!

http://www.mmgrudziadz.pl/artykul/moje-miasto-bez-elektrosmieci-w-grudziadzkich-podstawowkach
7. Elektrośmieciem są także baterie, akumulatory, świetlówki, żarówki energooszczędne - zazwyczaj możesz je oddać do punktu zbiórki takiego samego jak w przypadku większych urządzeń, ale mniejsze punkty zbiórki organizowane są także w sklepach, hipermarketach, itp.

http://www.bys.com.pl/portal/menu/28/Zbiorka-elektrosmieci.html
PAMIĘTAJ! Za wystawienie sprzętu elektronicznego/elektrycznego na śmietnik grozi kara mandatu, poza tym to takie nieodpowiedzialne i tchórzliwe - wystawiać lodówkę nocą pod śmietnik!

wtorek, 3 stycznia 2012

Co zrobić z nietrafionymi prezentami? Recyklingowy zegar winylowy!

Jeśli na Święta Mikołaj obdarował Cię zegarem ściennym nie pasującym do wnętrza Twojego domu oraz posiadasz w czeluściach swoich szafek niepotrzebne płyty winylowe, to spójrz co możesz z tego zrobić:

http://www.instructables.com
Fajne? Zerknij jakie to proste:

1. Znajdź płytę winylową: ważne aby była miękka, będzie łatwiej ją formować.

http://computerservice.home.pl
2. Rozgrzej piekarnik: do 100 stopni C i wstaw do niego swoją płytę winylową na kilka minut. Ważne aby bok płyty położyć na boku formy do pieczenia, aby opadał poza nią, wtedy łatwo ukształtujemy nasz zegar - część mocującą. Kiedy zauważysz, że konsystencja płyty się zmienia i "oklapła" ona, wyjmij ją szybko na stół! Spiesz się, płyta szybko twardnieje!!

http://www.instructables.com
3. Znajdź prostą krawędź stołu i uformuj zagięcie, które pozwoli potem zawiesić Twój recyklingowy zegar. Pozostałe kształty zegara możesz formować sam/a, ale najlepsze formują się bez naszego udziału :)

http://www.instructables.com
4. Teraz pora na Twój nietrafiony prezent zegarowy, wyjmujemy z niego mechanizm! Poproś o pomoc swojego mężczyznę, jeśli nie jesteś manualna ;) Jeśli nie posiadasz zegara, którego chcesz się pozbyć mechanizm można także kupić w sklepach internetowych.


http://www.instructables.com
5. Zrób dziurę pośrodku płyty - wiertarką. Tylną część płyty posmaruj klejem introligatorskim i przyklej mechanizm zegara.

Tył

Przód
http://www.instructables.com
6. Czas na nałożenie wskazówek zegara!

http://www.instructables.com
7. Wywierć dziurę w zagiętej części zegara, aby zamocować go do punktu zaczepienia.

http://www.instructables.com
8. Znajdź odpowiednie miejsce, gdzie za pomocą wkręta/gwoździa zamontujesz zegar (półka/półka kominkowa). Upewnij się, że zegar trzyma się odpowiednio mocno i gotowe! Miny znajomych bezcenne ;)

http://www.instructables.com
Nie martw się jeśli winylowy zegar nie będzie działał, to nie nasza wina ;P 

Ale prezentuje się pięknie, nawet jeśli nie działa! I takim oto sposobem można stworzyć niepowtarzalne cudeńko z czegoś niepotrzebnego - uprecykling w pełnym wydaniu :)

źródło inspiracji: http://www.threadbanger.com
zdjęcia i instrukcja wykonania wg: http://www.instructables.com

poniedziałek, 2 stycznia 2012

Zabawa aż wstyd

Wczoraj rano wyszłam na spacer z psem i to co zobaczyłam w promieniach porannego noworocznego słońca przyprawiło mnie o szok! Wszędzie porozbijane butelki - po szampanie, piwach, wódce; puszki po piwie, kolorowe wstążki walające się po chodnikach i trawnikach, pozostałości po fajerwerkach i petardach (począwszy od małych pierdaczków po wielkie kartonowe pudła z kilkunastoma fajerwerkami); korki od szampana (jednego z nich przyniósł w pysku do domu mój pies); pety papierosowe i wiele wiele innych świństw!
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,10897734,Po_sylwestrze__
wszedzie_walaja_sie_smieci__ZDJECIA_.html
Dziś rano widok był jeszcze gorszy, bo to wszystko pofarbowało w rozpuszczonym śniegu i zrobiła się tego mokra kolorowa mazia posylwestrowa z kawałkami szkła...

http://moje.radio.lublin.pl/po-sylwestrze-zostaly-wspomnienia-i-tony-smieci.html
Ehh.. Jesteśmy dość specyficznym społeczeństwem, najpierw się bawimy na całego, a potem wszystko co po tym pozostaje nie jest już nasze i wyrzucamy to byle gdzie. Powinniśmy się wstydzić!

http://www.swiony.info/galeria/displayimage.php?album=183&pos=4
Sylwester Sylwestrem ale dlaczego rozbijamy butelki o chodniki, dlaczego nie wyrzucimy opakowań po fajerwerkach do kosza oddalonego o 2 m? Jest przepełniony? Postawmy śmieci obok kosza!

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,sprzatanie-po-sylwestrze,356411.html
Skoro było ciemno w nocy, nie myśleliśmy logicznie (po procentach), to przecież pozostałości zabawy możemy uprzątnąć następnego dnia! Jasne, oczywiście czekamy na sprzątaczki!

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/580428,nie_umiemy_
sie_bawic_tylko_w_warszawie_kilkaset_wyjazdow_karetek.html
Pozostawianie śmieci na osiedlowych chodnikach i trawnikach nie obchodzi nas, bo to nie nasze trawniki i chodniki. Ciekawe czy zostawilibyśmy takie śmieci we własnym ogródku lub na balkonie/tarasie naszego domu?
Oj wiele, wiele pracy czeka nas w tym 2012 roku! Zacznijmy zmieniać nasze zachowania i dbać o czystość, to świadczy o naszej kulturze i dobrym wychowaniu :)

http://mlodelata.pl/eksponat/198/zachowaj_czystosc
Może jako postanowienie noworoczne przyjmiemy czytanie i przyswajanie informacji z naszego bloga? Może zaczniemy w końcu dbać o środowisko zaczynając od małych zmian w nas samych?
Powodzenia w Nowym Roku, sprawmy żeby był bardziej czysty od tego minionego, wszak jesteśmy mądrym społeczeństwem - pokażmy to :)

niedziela, 1 stycznia 2012

Dieta cud?

Święta minęły, Sylwester odszedł w niepamięć, a nasze pełne do tej pory lodówki stały się przerażająco puste?
Zapewne część z nas spędziła ten okres obficie, pod względem jedzenia, picia, leniuchowania :)

Jak spełnić noworoczne postanowienia i wrócić do formy po świąteczno-sylwestrowych obżarstwach? Jak znaleźć odpowiednią i skuteczną dietę ?


http://www.etsy.com/?ref=so_home
Znaleźliśmy ciekawe, chociaż może "odrobinę" drastyczne rozwiązanie - dietetyczne sztućce, a dokładniej dietetyczną łyżkę ;)
Ekologiczna, bo wykonana z drewna i pewnych naturalnych dodatków, zerknijcie sami - z taką łyżką zjemy nie tylko powoli, ale także o wiele mniej, o ile w ogóle coś zjemy ;P co za tym idzie stracimy więcej energii na gimnastykowanie się w celu bezpiecznego użycia tej łyżki :)


http://www.etsy.com/listing/71920001/dieters-spoon?ref=storque


Swoją drogą, ciekawe jak wyglądałby dietetyczny widelec?

Tym wesoło-żartobliwym akcentem chcemy zacząć Nowy Rok, bo uśmiech to podstawa do spędzenia dobrego dnia i całego roku :)