niedziela, 8 stycznia 2012

Poradnik elektrośmieciarza:

Wymieniasz stary telewizor na nowy? Chcesz się go pozbyć, bo nie działa? Jesteś więc elektrośmieciarzem :) Tak jak każdy!
Musimy jednak pamiętać, że elektrośmieci nie są zwykłymi odpadami, to odpady niebezpieczne i nie wolno ich wyrzucać na śmietnik!! Zobowiązuje nas do tego ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

http://www.starogard.pl/pl/wdrozenia/aktualnosci/Elektrosmieci
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych punktów, które powinien znać na pamięć i stosować każdy elektrośmieciarz:

1. Do sprzętów elektrycznych i elektronicznych należą: duże oraz małe urządzenia AGD (pralki, lodówki, odkurzacze, suszarki, prostownice, itp.); sprzęt informatyczny, telekomunikacyjny i audiowizualny (komputery, telefony, kalkulatory); sprzęt audiowizualny (radio, telewizor); sprzęt oświetleniowy (lampy, ich oprawy); narzędzia elektryczne i elektroniczne (wiertarki, piły); zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy. Jednym słowem wszystko co działa na prąd lub baterie!

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34894,9988133,Wyrzuc_niepotrzebne
_RTV_i_AGD__W_ten_weekend_okazja.html
2. Problemu ze starym sprzętem nie będzie gdy będziesz chciał wymienić go na nowy - sklepy muszą od Ciebie przyjąć stary sprzęt w zamian za nowy (uwaga: tego samego typu, czyli telewizor za telewizor).

3. Gdy chcesz się pozbyć starego sprzętu bez kupna nowego to możesz odnieść sprzęt do punktu zbiórki (w mieście/gminie).
http://www.chip.pl/news/wydarzenia/trendy/2011/09/
polacy-oddali-juz-ponad-200-tysiecy-ton-elektrosmieci 
 
4. Gdy nie wiesz, gdzie w Twojej okolicy znajdują się punkty zbiórki elektrośmieci - poszukaj w Internecie lub zadzwoń do gminy lub urzędu ochrony środowiska i zapytaj.

5. Elektrośmieci oddasz na własny koszt do punktu zbiórki, punkt oczywiście nie pobiera za to opłaty - ale Ty sam musisz go tam dostarczyć.

6. Elektrośmieci są bardzo niebezpieczne dla środowiska - zostawione byle gdzie uwalniają do gleby, wody i powietrza szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach) i metale ciężkie (jak rtęć w świetlówkach), które ulegają kumulacji w roślinach, a potem zagrażają zwierzętom i w końcu człowiekowi!

http://www.mmgrudziadz.pl/artykul/moje-miasto-bez-elektrosmieci-w-grudziadzkich-podstawowkach
7. Elektrośmieciem są także baterie, akumulatory, świetlówki, żarówki energooszczędne - zazwyczaj możesz je oddać do punktu zbiórki takiego samego jak w przypadku większych urządzeń, ale mniejsze punkty zbiórki organizowane są także w sklepach, hipermarketach, itp.

http://www.bys.com.pl/portal/menu/28/Zbiorka-elektrosmieci.html
PAMIĘTAJ! Za wystawienie sprzętu elektronicznego/elektrycznego na śmietnik grozi kara mandatu, poza tym to takie nieodpowiedzialne i tchórzliwe - wystawiać lodówkę nocą pod śmietnik!

4 komentarze:

 1. Aleee cudny blog! Czuję się tu jak u siebie:) Na pewno znajdę tu wiele cennych informacji. Wieczorem przeczytam go od deski do deski, a póki co pozdrawiam, zapraszam do siebie i oczywiście dodaję do obserwowanych :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witamy kolejnego zafascynowanego eko-pozytywnego człowieka ;D Jest nam niezmiernie miło, że grono rośnie i jest więcej ludzi zakręconych ekologicznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. takie zamiłowanie wymaga dużej ilości pracy ... sam trochę staram się żyć bardziej "zielono" ale to ciężki kawałek chleba

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim życzeniem było by żeby nasz społeczeństwo również podobnie myślało jak autor tego bloga niestety mam wrażenie że nadal w tym kraju świadomości wiedza ekologiczna nadal jest daleko za murzynami.

  OdpowiedzUsuń