niedziela, 22 stycznia 2012

Oczyszczający ściek

Jest miejscem codziennych pielgrzymek milionów Hindusów, zmywa grzechy, leczy, jest miejscem wiecznego spoczynku...
 W mieście Waranasi, leżącym wzdłuż zachodniego biegu Gangesu, rzeka ma największą moc, stąd to miasto przyciąga najwięcej pielgrzymów. Niektórzy przybywają tu aby wyzdrowieć, inni aby ich szczątki spoczęły bezpiecznie w wodach Świętej Rzeki.

http://www.rapingmothernature.com/2008/07/29/ganges-river-pollution/

Aby doznać wyzwolenia szczątki muszą zostać spopielone na płonącym nieprzerwanie stosie kremacyjnym. Niestety, nie wszystkich Hindusów stać na zakup odpowiedniej ilości drewna pozwalającej spalić doszczętnie całe ciało (0,5 t), stąd na wpół spalone zwłoki także wrzuca się do rzeki... Ciała zmarłych ciężarnych kobiet, dzieci w wieku do 5 lat i świętych sadhu wrzuca się do Gangesu bez kremacji.

http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/asia/india/5892935/India-Down-
the-Ganges-with-a-man-who-really-knows-the-way.html
W pobliżu stosu kremacyjnego znajduje się największe, bo liczące blisko 60 000 osób, skupienie pielgrzymów obmywających się w świętej wodzie. W pobliżu kąpią się także biedacy, dla których Ganges jest łazienką, WC i pralnią brudnej odzieży. Do rzeki wrzucane są także śmieci, które do niedawna były biodegradowalne (gliniane naczynia, obierki, naczynia z liści) - dziś stają się one plastikowe. Kto chciałby dziś używać glinianych naczyń, kiedy plastik jest takim świetnym wynalazkiem, niestety po użyciu wyrzucanym prosto do rzeki. Ponadto do Gangesu wrzuca się zwłoki zwierząt i wszystko co tylko jest do wyrzucenia!

http://shipbright.wordpress.com/2010/02/08/holy-water-holy-river-the-
ganges-the-goddess-of-purity-is-not-well-tibetan-plateau-series-4/
Nad Gangesem leży 116 miast, kilka z nich posiada ponad milion mieszkańców! Większość z nich nie posiada oczyszczalni ścieków, stąd wszystko ląduje w rzece. Przemysł rozwija się tu intensywnie, istnieje tu wiele fabryk i garbarni, które jak łatwo się domyślić, swoje ścieki zawierające metale ciężkie, usuwają do wód Gangesu. Ponadto rzece szkodzi intensywny rozwój rolnictwa, pestycydy z gleb wypłukiwane są prosto do Gangesu wraz z opadami monsunowymi.
W ciągu 25 lat w Gangesie wyginęło blisko 30% gatunków zwierząt, wiele dziś jest zagrożonych wyginięciem.
Lodowce zasilające Ganges kurczą się, w perspektywie tego, Ganges może stać się rzeką okresową.
Rzeka staje się ściekiem, wykryto w niej ponad 120-krotne przekroczenie występowania E. coli, w okolicy płonących stosów kremacyjnych stężenie pałeczki okrężnicy wzrosło ponad 3000 -krotnie! 
Kąpiel w Świętej Rzece staje się dziś zagrożeniem dla zdrowia i życia, gdzie codziennie kąpie się 2 miliony ludzi...
http://www.brajdhamsewa.org/news/2011/06/02/bring-yamuna-back-
braj/save-yamuna-80-million-people-made-drink-sewage-india
Ganges należy dziś do jednej z pięciu najbardziej zanieczyszczonych rzek świata. Hindusi nie mają pojęcia o ekologii, wykorzystują rzekę jako swoje dobro.
Do 2010 r. na ratowanie Gangesu wydano 300 mln dolarów, szacuje się, że do oczyszczenia rzeki potrzeba blisko 1,5 mld dolarów, ale głównie poprzez budowę oczyszczalni ścieków i uświadomienie Hindusom, że Święta Rzeka musi być traktowana jako święta, a nie jako zwykłe szambo...

http://ziemia.blox.pl/2007/01/Ganges-Delta-swietej-rzeki.html
P.S. Szukając zdjęć do posta natknęłam się na szokujące obrazy: spalonych ciał, zwłok zwierząt, nie umieszczałam ich tu ze względu na cele informacyjne tego bloga a nie na straszenie, ale takie zdjęcia najbardziej przemawiają za istotą problemu...

źródło: Święty ściek, Focus, http://www.focus.pl/
http://przewodnik.onet.pl/azja/indie/ganges-swieta-woda,1,3294359,artykul.html
http://www.rapingmothernature.com/2008/07/29/ganges-river-pollution/

4 komentarze:

 1. Przerażające i smutne. Myslę, że cięzko bedzie uświadomić tych ludzi i przekonać do zmiany ich zwyczajów i obyczajów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Taką tradycję ciężko zmienić,ale próbować trzeba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiedziałam, że ta rzeka to syf (w ciężkim szoku byłam kiedyś, gdy się dowiedziałam, że zwłoki tam się wrzuca, myślałam, że oni się tam tylko zanurzają i nic poza tym), ale że aż taki syf...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bym tam za nic nie weszła a jak bym to zrobiła to pewnie bym na coś umarła - tyle tam zarazków. Hindusi już są odporni na takie warunki ale europejczyk raczej nie...

  OdpowiedzUsuń