piątek, 18 stycznia 2013

We love recykling!

14 lutego w Walentynki w ponad 40 miastach Polski ruszy kolejna edycja recyklingu zużytych baterii pod nazwą "Kocham recykling". W zamian za przyniesione do punktu zbiórki baterie dostaniemy serduszkowego lizaka!

Jak wiadomo zużytych baterii nie wyrzuca się do kosza na śmieci, jest to tzw. elektrośmieć, który musi być selektywnie zbierany i utylizowany.

Jak podaje organizator akcji: "W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 10 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2013 roku 30% baterii z rynku (ok. 3.400 ton)!"

Organizatorem akcji jest Dominik Dobrowolski
Szczegóły na stronie AKCJIPrzyłączysz się do akcji?
http://img.gawkerassets.com/img/187j5ec0tj56bjpg/xlarge.jpg


PrzyjaznyŚrodowisku: A jak zmniejszyć produkcję zużytych baterii w naszym gospodarstwie domowym? Najprościej - w tych sprzętach, które na to pozwalają używajmy akumulatorków lub baterii wielokrotnego użytku (ładowanych prądem elektrycznym). Najprostszy przykład - nasz telefon komórkowy z baterią ładowaną prądem elektrycznym :) Wiadomo - nie wszędzie się da, więc jeśli sprzęt działa tylko i wyłącznie na zwykłych "paluszkach" kupujmy te o lepszej wydajności (zazwyczaj górna półka) - wystarczą na dłużej.

2 komentarze:

  1. Ja mam baterię wielokrotnego użytku ;)
    A więc jak się rozładują to je ładuję, a więc nie muszę ich kupować często, a jak się zepsują to na razie chodzę do szkoły i mam tam mały karton ,gdzie te baterie można wrzucić ;P

    OdpowiedzUsuń