niedziela, 25 marca 2012

Zielone Ściany

Czy można zmienić betonową ścianę w coś żywego, kolorowego? Można :)
Jakiś czas temu natknęłam się na ogrody wertykalne, czyli kompozycje roślinne rosnące w pionie. Zazwyczaj zamiast gleby stosuje się wtedy nałożone, na daną pionową powierzchnię, warstwy: siatki, PVC i filcu. 


Każda z warstw spełnia inną funkcję: metalowa stanowi sztywną konstrukcję, PVC chroni przed przesiąkaniem wody a filc stanowi podłoże życia roślin - dostarcza wody i składników odżywczych, na jego warstwie rozwijają się korzenie.
Planetarium pod Tuluzą, źródło: http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/51,113390,4256058.html?i=2

Niepodważalną zaletą takiego ogrodu na ścianie jest przede wszystkim zagospodarowanie miejsca, które wydaje się już niemożliwe do zagospodarowania oraz wprowadzenie motywów natury do każdej przestrzeni życia. W taki sposób zieleń można wprowadzić na budynki bloków czy innych betonowych budowli, co pozwala nie tylko uzyskać wyjątkowy charakter miejsca ale także przyczynia się do oczyszczania powietrza, np. w miastach. Taki wertykalny ogród stanowi bowiem naturalny filtr, wyłapując zanieczyszczenia i bakterie.
Poza tym, pionowe ogrody stanowią warstwę termoizolacyjną budynku, obniżają one zużycie energii danej budowli - zimą chroniąc przez stratą ciepła a latem naturalnie chłodząc.
Pasaż handlowy w Awinionie, źródło: http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/51,113390,4256058.html?i=4

Wertykalne ogrody cieszą więc nie tylko oko, ale także wnoszą naturalność w miejsca szare i wbrew pozorom niemożliwe do zagospodarowania zielenią.
Na zakończenie dodam, że takie ogrody wykonuje się już także w Polsce!
Takie mini-ogrody można wykonać także we wnętrzu naszego domu/mieszkania:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=493337&page=2 

2 komentarze:

  1. Pięknie to wygląda. Kiedyś oglądałam program o takich ogrodach, nawet o kolesiu mającym tropikalny ogród w domu. Ciekawa sprawa dla pasjonatów. A ogrody na dachach czy ścianach to piękny kawałek natury w betonowych wielkich miastach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy realizacjach trzeba brać pod uwagę bardzo wiele czynników więc jest to bardziej zaawansowany temat niż mogłoby się wydawać:) super realizacje, zielone ściany są super zawsze robią wrażenie

    OdpowiedzUsuń