niedziela, 26 lutego 2012

Konserwowany chemicznie

Kosmetyk nie utrwalony jest znakomitą pożywka dla bakterii, grzybów, itp.. Aby zapobiec rozkładowi jego składników przez mikroorganizmy dodawane są do niego substancje konserwujące. Do najczęściej stosowanych zalicza się parabeny. Kryją się one pod nazwami w składzie: ethylparaben, methylparaben, propylparaben i butyloparaben. Ich stężenie w kosmetykach waha się od 0,3 do 0,5 %. Chociaż stwierdzono, że takie dawki nie są toksyczne, to w ostatnich latach rozgorzała dyskusja na temat ich estrogennego wpływu.

Prawdopodobnie mogą więc powodować pojawianie się guzów piersi. Ostatecznie jednak nie potwierdzono ich rakotwórczego oddziaływania na organizm. Dyskusja wciąż trwa, obecnie prowadzone są badania nad wnikaniem parabenów do tkanki podskórnej.
Niezależnie od obecnej wiedzy producenci zmniejszają ich udział w składzie kosmetyków. Poza tym konsumenci odnotowując najnowsze informacje nt szkodliwości parabenów wolą czytać etykiety i wybierać kosmetyki w składzie których brak konserwantów chemicznych.
Warto wybierać kosmetyki naturalne, które są konserwowane w sposób naturalny: poprzez dodatek alkoholi, olejków eterycznych czy obniżenie pH. Zaś wybierając kosmetyki ekologiczne z certyfikatem możemy być pewni ich bezpieczeństwa użycia.
Jak zwykle więc apeluję o czytanie etykiet i rozważne kupowanie, nie dajmy się nabrać hasłom typu "Eco, naturalny, Bio", często w ich składzie znajdujemy parabeny a hasła są tylko chwytem marketingowym!

Warto wiedzieć, że parabeny występują naturalnie w sokach owocowych, w malinach i jeżynach. Warto także wiedzieć, iż parabeny znajdują się na liście produktów bezpiecznych dodawanych do żywności i kosmetyków. Być może wiadomości na ich temat są często przesadzone, jednak moim zdaniem warto używać kosmetyków pozbawionych konserwantów. Oczywiście, kosmetyki naturalne działają wolniej i mniej efektywnie jeśli komuś zależy na szybkim efekcie. Oczywiście, naturalne substancje mogą także uczulać. Wybór kosmetyków jest sprawą indywidualną, jednak ja zachęcam do trendu w kierunku natury, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, kobiety w ciąży..

Źródła:
http://kobieta.wp.pl/kat,26369,title,Parabeny-w-kosmetykach,wid,12417957,wiadomosc.html?ticaid=1dfd6
http://www.zdrowe-kosmetyki.pl/niebezpieczne_subst.php
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/parabeny-czyli-konserwanty-w-kosmetykach_37196.html
http://www.pilomax.pl/36/parabeny-w-kosmetykach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz